Uudised

Fotomuuseum näitab nõelaaugukaamera fotosid

4 aprill 2019

Täna, 4. aprillil, kell 18.00 avatakse Fotomuuseumis Tarmo Rätsepa näitus, mille kõik fotod on tehtud analoogprotsessis ja pinhole-kaamera ehk eestipäraselt nõelaaugukaameraga. 

“Nõelaaugukaameraga tehtud fotod on kõik mingil määral ebareaalsed ja unenäolised,” ütleb fotograaf oma piltide kohta.

Rätsep tegi kõik näituselolevad ülesvõtted keskformaatkaameraga Lubitel 166B, mille oli eelnevalt nõelaaugukaameraks ümber ehitanud. Fotograaf avaldab, et parema tulemuse nimel on täpse läbimõõduga “nõelaauk” ostetud Internetist ja valmistatud laseri abil. Pildid on üles võetud mustvalgetele negatiividele ja hiljem käsitsi ilmutatud. Paberile on fotod kantud tradistsioonilises mustvalges hõbeželatiinfoto protsessis. 

Näituse “Pimekambri portreed” valmisid umbes aasta jooksul Nõmme fotoklubi stuudios ja fotolaboris. 

Pimekamber (lad. k. Camera obscura) on pime ruum, mille ühes seinas asuva väikse ava kaudu sisenev valgus tekitab vastasseinale ümberpööratud kujutise väljaspool kambrit asuvatest esemetest või maastikust. Pimekambri tööpõhimõttel rajanevat fotoaparaati nimetatakse nõelaaugukaameraks (ing. k. pinhole camera). Nimetus tulenebki sellest, et sellisel kaameral on objektiivi asemel imepisike auk, justkui nõelaga torgatud. Tulemuseks on pehme joonisega ja veidi udused pildid. Üliväikese ava tõttu venivad säriajad pikaks ja liikuvad objektid jäävad pildile pigem varjude või “udukogudena”. /Anneli Jalava, Fotomuuseumi juhataja/

Näitus on avatud kuni 27. maini 2019.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee