Uudised

Fotografiska toob vaatajani Andy Warholi fotod

23 september 2022

Täna õhtul avab Fotografiska erilise peoga 20. sajandi popkunsti ikooni Andy Warholi fotonäituse, mille pildikogu koosneb 120 fotost, kusjuures 20 neist on seni avalikkuse silme eest nähtamatud olnud.

Kunstikoguja Jim Hedges, kellele kuuluvad mitmed tööd Andy Warholi näituselt Fotografiskas, leiab, et Warholi mõju kunstimaailmale on olnud meeletu. "Tema looming on võrdne Picasso, Van Gogh, Matisse'i ja isegi vanade meistrite loominguga," arvab Hedges, kes usub, et Warhol on ühtlasi mõjutanud ka kõiki talle järgnenud kunstnike põlvkondi. "Sa ei saa täielikult mõista tänapäeva meistreid nagu Christopher Wool, Jack Pierson, Elizabeth Peyton, Tracey Emin ja teised nende tasemega kunstnikud ilma Warholi panuse hindamiseta.“

"Warhol oli uudne mõtleja, pioneer oma vallas, kes oskas näha kaasaaegse elu tühjust ning kasutada seda edukalt ära oma kunstitöödes," tutvustab Fotografiska. Kuigi Warhol on tuntud oma maalide ja lõuendiprintide poolest, olid paljud neist tuletatud otseselt tema fotodest, mida ta kasutas visanditena. 

“Warholi näituse saamine Tallinnasse on omamoodi väike ime, kuna meie skeene ja publikuhulk ei ole võrreldav teiste Euroopa pealinnadega, kuid suutsime veenda Warholi kogude omanikke, et Tallinna näitus saab olema edukas," rõõmustas näituste juht Maarja Loorents.

"Photo Factory" näitus koosneb üle 120 pildist, 20 neist pole enne Fotografiska näitust avalikkusele näidatud. 
 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee