Fotografiska talvine avanäitus juhib tähelepanu merereostusele
19 november 2019
Möödunud nädalal avas Fotografiska Tallinn uue näituse - Mandy Barkeri Mere Leiud, mis suunab pilgud reostusele ja sellele, kuidas plast hävitab meie ümber loodust.
Igal aastal jõuab merre enam kui kaheksa miljonit tonni plasti, nende seas riided, kotid, mänguasjad ja mööbel. Plastik liigub hoovustega koos Vaiksesse ookeani ja moodustab heljuva prügisaare Hawaii saarte ja California osariigi vahel, mis on Eestist 15 korda suurem.
Inglise kunstniku Mandy Barkeri fotodel on esemed, mida ta on leidnud maailma eri paikades plasti kogudes. „Minu roll on olla tõlk, kellel on faktid ja teadmised sellest, kui ohtlik on meres ujuv plast, pean panema inimesed nägema, et hädasti on tarvis muutust,“ rääkis Mandy Barker oma näituse Mere Leiud ehk Sea of Artifacts peamisest mõttest.
Barkeri kunstiline nägemus ning koostöö merebioloogide, laiema avalikkuse ja mitme keskkonnaorganisatsiooniga teevad temast ainulaadse fotograafi ja aktivisti. Ookeane reostava plastprahi tõttu kannatavad lugematud tulevased põlved. Maailmamere süvikutest on saanud prügilad, kus kilekotte on leitud ka näiteks sügavaimast, Vaikse ookeani Mariaani süvikust 11 034 meetri sügavuselt.
Esimese reaktsioonina märkab vaataja Barkeri fotode lummavat ilu, seejärel tegelikkust - ta seisab silmitsi plasti põhjustatud maailmalõpuga. „Teadlased usuvad, et meres on isegi kuni 20 korda rohkem plasti ja seega on meil vaja palju enam uuringuid, kuidas meres leiduv plast mõjutab inimeste tervist,“ selgitas Barker.
“Plastireostuse ulatus meie planeedil on ületanud kriitilise piiri ning suur osa sellest on nähtamatu tänu mikroosakestele, mis on prügiga ookeani sattunud. Sealt jõuab see paraku omakorda meie igapäevasele toidulauale,” rääkis Maarja Loorents, Fotografiska Tallinna näituste juht.
Mandy Barker on sündinud 1964. aastal ja üles kasvanud Inglismaal, Humberi jõe kaldal Hulli linnas. Ta teenis Barker National Geographic Society teadus- ja uurimistöö stipendiumi (2018) töö eest, mille abil sai ta järgmisel aastal osaleda kahel ekspeditsioonil: Lord Howe saarel uuriti Shearwateri merelinnukoloonia kahanemist plasti alla neelamise tõttu ning asustamata Hendersoni saarel, mis on nimetatud meie planeedi kõige suurema plastireostusega saareks. Smithsonian valis Barkeri raamatu Beyond Drifting (2017) parimate fotoraamatute hulka. 2019. aasta aprillis ilmus Barkeril uus raamat nimega Altered Ocean, mis on põhjalik fotokogu ookeanide plastireostuse katastroofilistest tagajärgedest.
Näitus Mere Leiud on Fotografiska Tallinnas avatud kuni 9nda veebruarini 2020.
Enriika Vunk
uudised@eestifoto.ee