Uudised

Fotografiska näitab stereotüüpseid soorolle ja emojisid

20 aprill 2022

Fotografiska Tallinnas saab näha kaht uut näitust  - Hiina fotokunstniku Pixy Liao humoorikat näitust soorollidest ja Ameerika multidistsiplinaarse kunstniku Carla Gannise uusmeedia teost piltmärkidest.

Pixy Liao näitus Su pilk kuulub mulle kritiseerib moodsa ühiskonna stereotüüpseid soorolle läbi huumoriprisma.  Tema pildid näitavad dominantset seksuaalsust ja naiste võimu. Pixy Liao ja tema Shaingais asunud muusikust poisssõber ning tema muusa Moro on juba 15 aastat uurinud ja nihutanud piire, milline üks suhe mehe ja naise vahel olema peaks. Liaod huvitavad ka võimukad naised ja naiste võim.

"Moro pani mind mõistma, et heteroseksuaalne suhe ei pea olema standartne," sõnas Liao, kes on oma kaaslasest viis aastat vanem ning erinevad on ka nende rahvused - Hiina versus Jaapan. "Selle fotoseeria eesmärk on traditsioonilise suhtemudeli murdmine loomaks mehe ja naise vahel täiesti uut tasakaalu," tutvustab kunstnik näitust oma kodulehel.

"Konservatiivses Hiinas üles kasvanuna ei tundnud Pixy ennast kunagi traditsioonilisse naise rolli sobivat, kelle peamiseks ülesandeks oli oma pere ja kodu eest hoolitsemine," tutvustab Fotografiska ning lisab, et Liao tööd ei jäta vaatajat kindlasti mitte neutraalseks, vaid toovad esile emotsioone olenevalt vaatajast endast - olgu nendeks segadus, rõõm, lõbu, vastikus, üllatus või kuuluvustunne. Dazed artikkel Pixy Liaost

Emoji-naudingute aed on näitus, kus kunstnik Carla Gannis miksib omavahel ajaloolisi ja kaasaegseid märgisüsteeme, et mitmekesistada emoji leksikoni. Tehnoloogia areng on tänapäeval meeletu, mistõttu bioloogilised organismid ja keskkond muutuvad pöördumatult. Kunstnik segab oma loomingut 500-aasta taguse visionäärse kunstniku Hieronymus Boschi sümboolikaga. Näituse korraldaja sõnul on emoji keel ühendatult Boschi loominguga ühtaegu nii paroodiline kui kriitiline.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee