Uudised

Fotografiska avanäitus toob tippfotograafi pildid Tallinna

21 mai 2019

Fotografiska Tallinna avamiseni on jäänud kuu aega - galerii avab 20. juunil uksed Briti fotograafi Jimmy Nelsoni näituse maailma esmaesitlusega.

„Oluline on dokumenteerida seda, mis on meie ümber enne, kui see hääbub,“ ütles Jimmy Nelson oma näituse kohta. Jimmy Nelsoni näitus nimega Austusavaldus inimkonnale ülevalolevad pildid on tehtud 20 aasta jooksul maailma erinevates paikades ning üleval on ligi sada tööd. 

Fotograaf reisib palju üle maailma, Siberi tundratest Vaikse ookeani saarteni ning kõiki tema pilte ühildab suhe eri kultuuridega. „Ma tahan avastada kultuure, neid au sees hoida, tõsta pjedestaalile ja öelda „vaadake, kui ilusad need inimesed on,“ kirjeldas Nelson.

Jimmy Nelson on ühtaegu nii lavastaja, stenograaf kui fotograaf. Oma fotode puhul pöörab ta tähelepanu detailidele ja valmistab ette pildistamispaigad. Nelson töötab ainult naturaalse valgusega, mis tähendab, et ühele pildile võib kuluda tunde ning isegi päevi, kuni õige valgus aitab tal jõuab selleni, mida otsib – lummav maagiline atmosfäär.

„Meil on suur au, et seda konkreetset Nelsoni näitust näeb maailmas esimesena siin Eestis, seejärel liigub väljapanek Fotografiska Stockholmi ja Fotografiska New York’i,“ rõõmustas Fotografiska Tallinna kaasasutaja ja sisujuht Rain Tamm.

Rain Tamme sõnul õhkub Nelsoni töödest heas mõttes uhkust ja eneseväärtust. „Kui tundub, et fotod tulevad vaatajale endale hästi lähedale, siis Nelsoni sõnul tuleb neid võtta kui peeglit, kus näeme hoopis iseendid ja me ju kõik soovime, et meid portreteeritaks austusega.“

Nelsoni loomingut täiendab 2019. aastal Webby Award tunnustuse pälvinud mobiilirakendus, millega saab näitusel iga fotot skaneerida ja näha kaadritaguseid stseene ja saamislugu. 

Näitus „Austusavaldus inimkonnale“ on kõikidele huvilistele avatud alates 20. juunist Fotografiska Tallinnas, mis asub Telliskivi Loomelinnaku südames, hoones, mida senini tunti Punase Maja nime all. Jimmy Nelsoni kõrval on avanäituste seas veel kolm autorit: Anja Niemi (Norra), Pentti Sammallahti (Soome) ja Anna-Stina Treumund (Eesti).

Jimmy Nelsoniga saad lähemalt tutvuda tema kodulehel.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee