Uudised

Fotograafia ravib genotsiidi hävingu jälgi

7 oktoober 2019

Möödunud nädalal tutvustas CNN ühes oma uudises kolme endist Rwanda orbu, kes said lapsena ühe projekti käigus fotograafia õpetust ning annavad oma oskusi täna edasi teistele elu hammasrataste vahele jäänud lastele üle maailma.

“Me oleme kaamera-lapsed Rwandast!” tutvustavad kolm, tänaseks täiskasvanud noormeest end ise.

Bizimana, Gadi ja Mussa alustasid pildistamist pea 20 aastat tagasi, mil Rwanda oli end genotsiidi järgselt asunud taas üles ehitama. Riik oli hävinud üheskoos inimlikkusega ja selle tulevik oli ebaselge. “See, mille me tollal piltidele püüdsime, oli elu. Elu, milles inimesed üritasid end taas jalule seada,” meenutas Gadi. Noormehed pildistavad senini Rwandas, et näidata inimkonnale, mis seal tegelikult toimub. 

Käesoleva aasta jaanuaris panid noormehed aluse oma isiklikule fotoprojektile, kus nad pildistavad ja intervjueerivad Rwandas asuvaid genotsiidi toimepanijaid, nende ohvreid ja nende lapsi. Sellestsamast projektist kasvas välja idee organiseerida fotograafia töötubasid, mis toovad kokku genotsiidi läbiviijate lapsed ja genotsiidi ohvrite lapsed. Esimene töötuba leidis aset 2019 aasta aprillis ja tähistas ühtlasi 25 aasta möödumist genotsiidist.

Täna toimetavad Bizimana, Gadi ja Mussa heategevuslikus organisatsioonis nimega Through the Eyes of Children (tõlge “Läbi Laste Silmade” - toim.) ja korraldavad sarnaseid fotograafia töötubasid, mida nad ise väiksena said ka teistele. Seda selleks, et trauma läbielanud lapsed saaksid ühiskonnale näidata oma vaatenurka ning muuhulgas avardada nende silmaringi ning tutvustada fotograafiat ja kunsti. 

“Projekt annab lastele võimaluse dokumenteerida elu ja annab neile oma hääle,” tutvustab www.camerakids.photos koduleht.

 

Bizimana, Gadi ja Mussa on pärit Imbabazi orbudekodust, kus kasvas üle 400 vanematest ilma jäänud lapse. Paljude laste vanemad olid mõrvatud 1994ndal aastal Rwanda genotsiidis Tutside vastu. 19 orbudekodu last on tuntud nime all “Camera Kids” ehk kaamera lapsed, kes said Rwandas ühe heategevusliku projekti käigus fotograafia koolitust alates aastast 2000. Lapsed olid tollal vanuses 8-17 eluaastat ja foto töötoad toimusid samale rühmale läbi 11 aasta. Laste kasutada olid alguses 35mm ühekordsed kaamerad ning alates 2005 digitaalsed. Tehtud fotodest pandi üles näitusi üle maailma. Laste fotograafia abil korjatud raha aitaks maksta nende kooli eest ja näitas, et inimesed hindavad nende vaatenurki ning soovivad näha Rwandat läbi nende silmade. Kaamera-laste fotosid saad vaadata siit.

CNN lühikest videouudist näed siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee