Uudised

Fotograafi seitse etappi - kusmaal oled sina?

9 veebruar 2025

Veebileht Fstoppers on jaganud toredat ülevaadet fotograafi seitsmest etapist märkides, et iga inimene võib küll ainulaadne olla, kuid fotograafi etapid on sageli sarnased. Artiklist leiad igast etapist põgusa ülevaate ning saad enda või sõbra fotograafia teekonda võrrelda.

Ära unusta - fotograafia on maraton, mitte sprindivõistlus!

1. Uudishimulik Algaja 

Iseloomustus: teadmatus, elevus, teadmistest ülekoormatud

See etapp peaks küll igal fotograafil meeles olema. Võtsid oma esimese kaamera kätte ja olidki valmis maailma vallutama, uskudes, et sinust saabki järgmine National Geographicu fotograaf. "See on põnev ja üks parimaid aegu fotograafi teekonnal - see etapp loob aluse kogu sinu edasisele fotograafia teekonnale," kirjutab Fstoppers. Selles etapis ei tea sa veel, mida sa ei tea ja see ongi parim osa, kuna mitte miski ei sega ega pidurda sind, sa näed maailma teisiti ning iga asi sütitab su loovust. 

Väljakutsed: Neid jagub. Näiteks tehniline sõnavara, ülekoormuse tunne ja arusaam, kus alustada. Õpitavat on nii palju, ja kui oled ühe asja selgeks saanud, selgub, et on veel kümme muud asja, mida pead esimesena õppima! Iga kaamera nupp on võõras, ja sul tuleb kõik lühikese aja jooksul teada saada.

Nõuanne: Võta aeg maha ja õpi seda, mida vajad, kui seda vajad. Fotograafia on maraton, mitte sprindivõistlus. Alguses tahame kõike korraga õppida, kuid tegelikult õpid kõige paremini üks samm korraga. Õpi, mida sa vajavad täna, ja homne info jääb ikka alles! Keskendu fotode põhialustele: säriaeg, ava, ISO ja valgus. Kui suudad neid nelja mõista, on sul võti fotograafia maailma sisenemiseks! Harjuta nii, et keskendud korraga ühe oskuse omandamisele. 

2. Varustuse Entusiast

Iseloomustus: Varustus teeb sinust parema fotograafi; Mida rohkem varustust, seda parem; kinnisideed

Selles etapis jäävad osad fotograafid lõksu. Mida rohkem varustust ja parem kaamera, seda parem fotograaf ma olen? No ei, mida vähem varustust, seda parem. Kui varem pidi katalooge sirvima, et sobivad tooted välja valida, siis nüüd on asi lihtne - tõstad internetis muudkui kaupu korvi ja siis hakkad "juurde soovitatud tooteid" korvi lisama, maksad kogu krempli kaardiga ära ja mõne päeva pärast on see sul ukse taga - imelihtne! Kas sul aga kogu seda ostetud kola lõpeks vaja on? Vaevalt.

Väljakutsed: Sel hetkel keskenduvad fotograafid ainult varustusele. Nad usuvad, et kallim objektiiv või kaamera loob soovitud tulemuse, kuid nad ei oska seda kallist varustust kasutada. 

Nõuanne: Varustus on ilmselgelt vajalik, kuid enamasti ostetakse seda uskumusega, et rohkem ja kallim varustus teeb sinust parema fotograafi. Enne, kui teed suure varustuse soetamise, küsi endalt: kas see lahendab hetkel kogetud probleemi? Ja kui tihti ma seda kasutan? Need küsimused aitavad sul raha säästa ja väldid varustuse ostmist, mis lihtsalt nurka seisma jääb. Selgita välja oma vajadused ja liigu sammhaaval edasi.

3. Tehniline Perfektsionist

Iseloomustus: Perfektionist; detailne analüüs ja süvitsi minek; Usk, et film on digitaalist parem (naljaga) 

Kõige keerulisem etapp. Sa tahad teha tehniliselt veatuid pilte, kuid see viib tavaliselt loovuse kadumiseni. Kas on võimalik neid kahte tasakaalustada? Absoluutselt! Kui suudad saavutada tehniliselt täiuslikud pildid samal ajal loovust järgides, avanevad uued võimalused. Ära lase perfektsionismil loovust ohustada. 

Väljakutsed: Kui keskendud ainult perfektsionismile, unustad loovuse. Tehnilise perfektsionismiga seotud hirm võib viia loovuse ja põnevate piltide kadumiseni. Õpi tasakaalustama oma tehnikat ja loovust.

Nõuanne: Mõtle, kuidas luua oma pilti kahest vaatenurgast. Esiteks, ole loov: mis teeb selle pildi teistest erinevaks? Kuidas saab see pilt olla ainulaadne? Teiseks, mõtle tehniliselt: mida ma pean muutma, et see pilt tehniliselt täiuslikuks saada? Kasuta lihtsustamisvõtet. Ära mõtle üle!

4. Kunstnik

Iseloomustus: Kunstiline: Sügavad ja tähendusrikkad pildid; Isikliku stiili arendamine; Inspiratsioon igal pool 

Väljakutsed: Kunstnik ei mõtle nii palju tehnika peale kui perfektsionist, vaid keskendub loovusele. Kui sa unustad tehnilise taseme, võivad pildid kannatada. Õpi tasakaalustama loovust ja tehnikat, et su pildid ei kaotaks oma kvaliteeti.

Nõuanne: Võta omaks oma kunstiline identiteet! Katseta, loo ja proovi uusi tehnikaid. Õpi ebaõnnestumistest ja ära karda. Eksperimenteerimine muudab su mõtteviisi ja toob esile palju uusi ideid. 

5. Visioonäär

Iseloomustus: Loob ühtseid pilte, projekte ja sarju; Ületab piire; Julge 

Väljakutsed: Loodud pildid muutuvad järjest detailsemaks, kuid nüüd tuleb leida tasakaal klientide soovide (projektid, mis tasuvad su arved) ja isiklike projektide (sinu kirg) vahel. Hakkad märkama mustreid oma töös ja teemad, mis sind köidavad muutuvad järjest selgemaks. Ees ootab rohkelt väljakutseid.

Nõuanne: Arenda oma mõtteviisi ja võta aega pausideks. Kui oled täiskohaga fotograaf, ole teadlik tasakaalu hoidmisest oma töö ja vaba loome vahel.

6. Mentor

Iseloomustus: Jagab oma teadmisi; On valmis teisi aitama; Nautib teiste õpetamise protsessi

Väljakutsed: See on üks enim rahudustpakkuvaid etappe. Kui sa õpetad teisi, õpid ka ise. Paljud fotograafid kardavad oma teadmisi jagada, kartes, et keegi võib neist paremaks saada - see on mõttetu kartus!

Nõuanne: Kasuta võimalust jagada oma teadmisi ja õpetada teisi. Uued kogemused ja väljakutsed aitavad sul enda teadmisi arendada. Õppimine on pidev protsess ja alati on, mida juurde õppida. 

Fotograafi teekond ei ole kunagi sirgjooneline. Sa võid läbida mõned, enamik või ka kõik etapid. Üks asi on kindel: igal etapil on oma võlud ja väljakutsed, mis muudavad sind tugevamaks ja loovamaks fotograafiks! Millised väljakutsed on olnud sinu teekonnal? 

Kui soovid igast etapist lugeda pikemat ülevaadet, võta ette Originaallugu.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee