Fotograafi 6 halba harjumust, millest tasub vabaneda
9 august 2021
Fotograaf James Popsys kaardistas oma halvad harjumused, et neist hõlpsamini vabaneda. Vaata, kas sinulgi on mõni neist.
1. Objektiivi korgi pidev "kaotamine": kui oled loodusfotograaf ja sul on jahedamal ilmal seljas mitmekümne taskuga rõivakomplektid ning lisaks fotokott, kipub objektiivi kork märkamatult ühte neisse ära eksima. Lõpeks paned kiirustades kaamera ilma katteta fotokotti ja võid nii läätse ära kriipida. Leia konkreetne koht, kuhu alati katte paned, näiteks olgu see või fotokoti küljesahtel - sealt on seda mugav kiirelt haarata kui vaja ning uue objekti juurde liikuda.
2. Asukohtade "varastamine": kõik fotograafid jälgivad vähemalt ühe oma kaasteelise töid ning märgates head pildistamise kohta, lähevad sinna ka ise. Paraku kipub nii olema, et kui oled mõnest paigast teiste piltnike tehtud töid näinud, mõjutavad need ka sinu vaatenurka ja nii võid muutuda märkamatult hoopis teise fotograafi kopeerijaks, tehes samas kohas sarnaseid fotosid. Proovi samasse asukohta minnes kustutada oma mälust kõik eelnevalt nähtud fotod ja vaata paika täiesti puhta lehena nagu sa poleks seda iial varem näinud. Nii talletad asukohast fotod, mis räägivad sinu, mitte kellegi teise lugu.
3. Pildistamine plaaniga foto hiljem sobivaks "lõigata": me kõik oleme seda teinud ja see on viga, millest võiks kindla peale vabaneda! Kadreeri kohe nii, et sa hiljem fotot järeltöötluses lõikama ei peaks. Sobiva objektiivi valimine on siinkohal samuti märgilise tähtsusega. Pilti koheselt kadreerides märkad rohkem ka kõiki pisidetaile, mida kaadrisse püüda tahad.
4. Liiga kauaks ühte asukohta jäämine: oletame, et lähed looduskaunisse paika just õigel kellaajal, õhtupoolikul, kuldse sooja valgusega pildistama. Teed mõned fotod ja vaatad - jah, see on käes. Ja siis hakkad kahtlema, et ehk saab veel paremini ning jääd samasse paika võttes üles veel umbes kaks tuhat viissada kaardit. Ära tee seda! Võta plaani, et peale pildi purki püüdmist teed mõned ekstra kaadrid ja liigud järgmise pildi juurde. Mõned! Mitte mõned tuhanded. Nagunii oli esimene seesama, mida lõpuks kasutad.
5. Liiga kõrge ISOga pildistamine: käisid eelmine õhtu pildistamas ja pildistad terve järgmine päev sama ISOga, kuna lihtsalt unustad seda kontrollida ja muuta. Vaata kõik parameetrid, sealhulgas ka ISO üle enne igat fotosessiooni.
6. Laiskus: James Popsys nimetab seda mikro-laiskusesks. Näiteks sa ei vaheta objektiivi, kuigi arvad, et see on hea mõte. Sa ei kükita pildi tegemiseks, kuigi usud, et saaksid parema foto, vaid seisad edasi tahtmata end liigselt häirida. Sa ei tee pilti hetkel, mil vaatad, et siit saaks hea pildi. Säärased väikesed asjad. Lisaks - ära unusta backupi.
Vaata videot siit.
Enriika Vunk
uudised@eestifoto.ee