Uudised

FOTOGRAAF Susan Must: "Turundus on oskus, mis aitab ellu jääda!"

10 november 2024

Susan Must on fotograaf, kes pildistab armastuslugusid ja pulmi ning õpetab Polütehnikumis fotograafiat ja fototöötlust; Lisaks naudib ta head toitu, filme, arhitektuuri ja avastamist. "Pean end äärmiselt uudishimulikuks hingeks ja usun, et see omadus on minu ameti puhul oluline edasiviiv jõud," ütleb ta kohe alguses ära. 

Teekond 

"Ma pole kunagi olnud osav sõnasepp, seega visuaalne maailm oli minu jaoks parim väljendusviis," rääkis Must oma teekonna algusest, kus tema sõnul elu ise justkui suunas teda fotograafia poole. Nii sai alguse lihtsalt enda lõbuks kontserditel ja festivalidel pildistamine. "Nendel kaadritel polnud küll kunstilist väärtust, tagantjärele vaadates olid enamik pigem isegi jubedad ja seda nii tehnilises kui ka kunstilises mõttes, kuid mulle meeldis see tunne, mida fotograafia mulle andis." Tol hetkel ei osanud ta isegi mitte unistada, et fotograafiast võiks saada tema päris amet. 

Küll aga viis elu ta mingi hetk Berliini, kus ta asus õppima Tehnilise Kunstikõrgkooli fotograafia erialale. Hiljem jätkas Susan Must õpinguid Balti Meedia ja Filmikooli dokumentaalfilmi magistris. "Kusjuures mõlemas koolis jäi miski justkui puudu, keskenduti vaid kunsti loomisele, kuid turundusalased ained jäid vajaka." Küll aga teadis ta algusest peale, et ei soovi eksisteerida vaid loomeinimesene, kes tegeleb vaid kunstiga. Nii hakkas ta juurde võtma erinevaid turundusalaseid koolitusi ja osales vähemalt kord aastas ka mõnel turundusalasel workshopil. "Tegelikkuses on just turundus see oskus, mis aitab päriselus ellu jääda!"

Oma eeskujudest toob Susan Must välja Vivian Maieri ja tema teosed. Tegemist oli aga mitte professionaalse fotograafi, vaid lapsehoidjaga, kes vabal ajal tegeles tänavafotograafiaga. "Maieri loomingus köidavad mind eriti tema detailirikkad emotsioonid, tugevad kompositsioonid ning ajastule omane meeleolu." Maieri tööd said tuntuks alles peale tema surma, mil tema tehtud fotod avastati ja tunnustati erinevates kunsti ringkondades.

Hea fotograaf - edukas fotograaf? 

Olenemata sellest, kui palju me proovime olukorda kontrollida, ei lähe asjad alati meie plaanide kohaselt. "Ette võib tulla olukordi, kus valgus mängib vingerpussi, kliendid osutuvad erakordselt nõudlikeks või ei saa kaameraga lihtsalt soovitud tulemust - hea fotograaf suudab toime tulla erinevate olukordadega, kaotamata selle käigus pead," märkis Must. Lisaks on tema sõnul eriti oluline omada head suhtlemise-ja juhtimise oskust, kuna fotograaf puutub kokku väga erineva taustaga inimestega. "Oluline on õppida läbirääkimisi pidama professionaalselt ja austavalt, teadmaks, millal teha kompromisse ja millal seista kindlalt oma kunstiliste eesmärkide eest." Lisaks on omal olulisel kohal ka tehniline taip.

"Kes on minu silmis edukas fotograaf? Tänapäeval on sage nähtus, et edu mõõdetakse rahalistest faktoritest lähtudes, sotsiaalmeedia jälgijate arvust ja kuulsusest - eks needki on olulised faktorid, kuid fotograafia on siiski loomevaldkond!" Susan Must järgib talle kunagi silmajäänud tsitaati: "Edu pole õnne võti. Õnn on edu võti. Kui teile meeldib see, mida teete, olete edukas."

Edu tähendab seda, et kõik võimalused on maksimaalselt ära kasutatud: täidetud on nii kunstilised kui ka ärilised eesmärgid, mis ei ole mitte vähemtähtsad. Susan Must kasutab taktikat, kus kirjutab perioodiliselt enda jaoks uue visiooni ja eesmärgid ning jälgib nende täitmist. Vahel aga muutuvad nägemused ajaga ja oluliseks saab mõni muu eesmärk. "Minu idee edust on ärgata igal hommikul õnneliku, energilise ja tervena ning mul on vabadus teha mida ja millal tahan!" Suurimaks edu märgiks peab ta aga märkamist ja tunnistamist, kui tähtis tema töö talle on. "Kunstniku edu hindamisel ainult üks tõeliselt oluline tegur: see on tunnustus - kui saan inimestelt sõnumeid, et minu töö on neid puudutanud või mingil moel aidanud, siis see ongi kõige tähtsam!"

Kolm soovitust algajale 

1. Sul pole alguses vaja peent kaamerat ja sellega kaasnevat varustust: tee endale kõigepealt selgeks kaamera sätted, et suudaksid igas olukorras toime tulla.

2. Hakka kohe alguses arendama enda stiili ja koostama portfooliot: mõtle läbi/pane kirja, mida/keda sulle meeldib pildistada ja milliseid värvigammasid kasutada. Jälgi ka teisi fotograafe inspiratsiooni saamiseks. Oluline on meeles pidada, et eelistused ja töötluse stiilid võivad ajas muutuda.

3. Ole enda vastu lahke: vahel tundub internetti vaadates, et kõik teised on nii tublid ja edukad, kuid ära unusta, et päevad ei ole alati õed! Võta aega, et puhata ja akusid laadida. Ära unusta ka enda isiklikku elu - klientide jaoks ei ole maailmalõpp, kui galerii neile pool päeva või päev hiljem kätte jõuab. Seda muidugi vaid juhul, kui sa tähtajast üle pole! Seega naudi aega koos sõprade ja perega, sest tasakaal on paljude heade asjade alus.

Projektid ja tulevik 

Hetkel on Susan Must lisaks muudele kohustustele hõivatud ka väikese lapse kasvatamisega ja nii on suuremad fotoprojektid ajutiselt kõrvale lükatud. "Miniprojekte enda rõõmuks ikka luban - näiteks minu lemmikteema - arhitektuuri ja inimese koosmõju jäädvustamine." Isiklikud fotoprojektid pakuvad fotograafile hoopiski tööst lõõgastust ja võimalust oma oskusi arendada, samuti rahuldust loomingulise väljenduse kaudu.

Tulevikus soovib ta taas heategevuslike eesmärkidega fotoprojektidega tegeleda. "Kuigi maailma räsivad sõjad ja pandeemiad ning paljud heategevuskampaaniad keskenduvad nende toetamisele, ei tohiks unustada, et ka meie kodumaal on arvukalt organisatsioone, kes sõltuvad annetustest!" Näiteks oli ta mõned aastad tagasi heategevuse korras Tartu Koduta Loomade varjupaiga fotograaf. 

Oluline, mida fotograaf võiks meeles pidada on fakt, et inimesel on alati arenguruumi, olenemata tema eluvaldkonnast. Inimene peaks end harima kogu elu vältel ning mugavustsooni kinni jäämine hoopis takistab karjääri arengut.

"Viie aasta pärast näen end rohkem koolitusi läbi viimas, kuid samuti ka fotograafina tegutsemas." 

Susan Musta kohta leiad lisainfot tema kodulehelt.

 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee