Uudised

FOTOGRAAF Siiri Kumari fantaasiamaailm

27 veebruar 2019

Eesti ühe esimese fantaasiafotograafina nime teinud Siiri Kumari on pildistanud üle poole oma elust ning olenemata sellest, et fotograafiani viis ta vaba aja üleküllus teismeeas, on täna fotograafia talle märgilise tähendusega.

“Fantaasiafotograafe viimasel ajal hoogsalt lisandunud, kuid pean end Eestis üheks selle žanri teerajajaks - fantaasiapildid on erilised ja jäävad selleks alati,” ütles Kumari. “Mul on oma tiim, kellega loome fantaasiasessiooni stilistika, meigi-soengu ning aksessuaaridega.”

Paar korda aastas koolitab Kumari teisigi fantaasiafoto huvilisi. Aprillis toimub Kolga mõisas muinasjutulise pulma töötuba ja kindlasti saab suvel kätt harjutada järjekordsel fantaasiafoto workshopil.

Paljud aga ei tea, et Kumari teeb ka perepilte. "Neid teevad tänapäeval enamik ja seda võib lausa kiirmoeks nimetada!" Nimelt paljud, kes otsivad perefotograafi, ei vaata Kumari sõnul kvaliteeti, vaid hinda, tegijaid vahetatakse nagu kiirmoe hooajarõivaid.

 

Teismeline fotograaf

“Hakkasin pildistama, sest igav oli,” meenutas Siiri Kumari oma teekonda fotograafia juurde. Fotomanipulatsiooniga hakkas Kumari tegelema juba 13-aastaselt, küll aga keskkoolis tekkis fotograafia vastu tõsisem huvi. 

Kui Kumari veel koolis käis, polnud ta enda sõnul mingi tubli õpilane ja tundides kohal käis nagu kuuvarjutus. Siiski olid eksamitulemused väga head ning Kumari sai Tartu ülikooli õigusteaduskonda tasuta kohale sisse, kuhu aga ei jõudnudki. “Eks kaalusin omal ajal ka EKA-sse minekut, kuid millegipärast keegi sinna minna ei soovitanud. Minu ümber olid inimesed, kes arvasid, et kunstiga kindlasti midagi ei teeni, kuid siin ma nüüd olen!” meenutas ta.

Tegelik fotograafikarjäär sai aga alguse hoopis Inglismaalt, kui Kumari otsustas ülikooli vahele jätta ning sinna üheotsapileti osta. “Läksin pirukatehasesse tööle ja tegin vabal ajal pilte, Inglismaal ehitasin üles oma esmase portfoolio,” avaldas ta. Inglismaa sai valitud seetõttu, et mõni aasta enne oli Kumari internetis tutvunud Londoni lähedal tegutseva fotograafiga, kellest sai mingit moodi tema mentor. “Inglismaal pildistasin ka oma esimese pulma, olin niiöelda second shooter, raha ma selle eest ei saanud.”

 

Pulmad, fantaasiasessioonid ja naised

Tänaseks on Siiri Kumari pildistanud üle 50ne pulma, kuid pelgalt pulmafotograafiks ta end ei liigitaks. “Muidugi on ägedat pulma lahe pildistada, eriti kui see on emotsionaalne ja eriline!” Üldiselt on Kumari kõige rohkem pildistanud naisi, tema lemmikuks on stilistika, meigi ja soenguga täispakett. Samas peale mõni aasta tagasi emaks saamist, meeldib Kumarile pildistada ka lapseootust. 

Stuudiot Siiri Kumaril intervjuu tegemise ajal ei olnud ja mõtted liikusid säärase stuudio suunas, kuhu alla saaks koondada teisigi fotograafe. Erinevate stuudiote katsetamisel hakkas aga üks niivõrd palju meeldima, et tänaseks on Siiri Kumari selle kaasomanik. "Flux stuudios tundsin, et see on väga mõnus koht ja nüüd jaanuari algusest tegutsengi seal koos selle algse looja, Kristiina Tiimusega," avaldas ta.

Tema sõnul on hea stuudio, kus tehnika on töökorras ja pole üldse oluline, et stuudios palju atribuutikat oleks. “Minu arvates oskab hea fotograaf ka põrandalambiga huvitava valguse luua!”

 

Vaba aeg ja unistused

Vabal ajal teeb noor fotograaf joogat ja reisib. “Võib öelda, et ma kogun lollakaid külmkapimagneteid, sest reisil olles toon alati mõne kõige koledama kaasa,” naerab ta. 

Kui fotograafiks olemine on töö, siis kas fotograaf pildistab ka reisil olles või jätab kaamera koju? Siiri Kumari lahendus on filmiga fotoaparaat. “Reisil pildistan alati filmile, kuna selles on 36 kaadrit ja siis ei klõpsi niisama, vaid jäädvustad tõesti kõige erilisemad hetked,” sõnas ta ja lisas, et reisidel pildistab ta pigem inimesi ja nende emotsioone, kuid ka kasse ja toitu. Hoolikalt valitud kaardeid on Kumari sõnul ka hiljem põnev vaadata. 

Fotograafidelt küsitakse sageli, millise kaamera või objektiiviga need pildid tehtud on, tegelikult pole aga Kumari sõnul must be fotovarustust olemas. "Võibolla ükskõik milline kaamera, ükskõik milline objektiiv ja ka telefoniga saab suurepäraseid pilte, kuid ilma 70-200 millimeetrise objektiivita ma enam elada ei saaks," naljatles ta. Kui aga peaks valima brändide vahel? “Minu armastus on Nikon, kuigi Canoniga oli mul kunagi afäär!”

Siiri Kumari loodab tulevikus mõnele suurele moemajale kampaania fotograafiks olla. Teine unistus on teha ainult personaalseid projekte ehk siis pildistada lihtsalt enda jaoks. "Minu lemmikprojekt on mõne aasta tagune isiklik näitus-performance, mis toimus ühel suvisel pööriööl Kolga mõisas elusa muusika saatel ning pärast näituse lõppu sai iga külastaja endale seinalt ühe pildi kaasa võtta," avaldas ta.

Siiri Kumari Instagrami lemmikud on Gobotoru, kel Kumari sõnul on väga hea silm. Samuti pidavat mõnusa vibega olema Pilves Laiskloom ja fantaasiapiltide tegijatest toob Kumari välja Ruudu Rahumaru. 

Fotograaf Siiri Kumari töödega saad lähemalt tutvuda tema kodulehel.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee