Uudised

Fotograaf paljastas heategevusfondi, mille liider oli vägistaja

14 veebruar 2019

Ameerika pressifotograafide ühendus andis Kathleen Flynnile 2018 aasta parima uuringu preemia pildiseeria eest, kus heategevusfond lubas päästa Libeeria tüdrukud seksuaalse kuritarvitamise käest, kuid päriselus nad vägistati fondi ühe liidri poolt.

Tuntud ja ka praegu toimiv heategevusfond nimega More Than Me on asustatud ameeriklanna Katie Meyleri poolt ja korjab raha selleks, et aidata elu hammasrataste vahele jäänud Libeeria tüdrukuid, päästa nad tänavatelt oma keha müümast ning tagasi kooli aidata. Tegelikkuses aga fondi kaitse alla sattunud tüdrukud vägistati ning seda fondi ühe liidri Macintosh Johnsoni poolt.

Katie Meyleri tilluke heategevusfond sai hoo sisse, kui Ameerika üks kampaania lubas auhinnaks miljon dollarit organisatsioonile, kes saab Facebookis kõige enam meeldimisi. Saadud raha eest asutas Meyler More Than Me Academy ehk akadeemia hingeliselt haavatud tütarlaste jaoks. Esimesed väikesed kooliruumid olid enne seda More Than Me fondil Libeeria slummis. 

*

“Minu nimi on Katie Meyler ja ma olen More Than Me asutaja. Me aitame Libeeria lapsed tänavatelt ära, aitame nad tagasi kooli."

Videos näidatakse Meylerit ja heategevusfondiga liitunud Johnsonit käsikäes jalutamas. Seejärel tuleb pilt naeratavast Libeeria tüdrukust.

“See on mu sõber Abigail,” ütleb Meyler.

“Ma kohtusin temaga, kui ta oli kümne aastane. Ta oli kaunis ja elu täis, õnnelik, isegi tark ja soe, meist said sõbrad. Ja kui Abigail sai 11 aastaseks..."

Kaamera zuumib Meyleri näo täiskaadriks:

"...sai temast prostituut."

Meyler jätkas videos Libeeria tüdrukute elu tutvustamist, kus tuhanded väikesed tüdrukud on valmis vaid ühe dollari eest oma jalad avama, et hiljem osta saadud raha eest klaas vett või süüa selle sama päeva ainsa söögikorra.

"Abigail on inimene ja ta võiks olla sina. Abigail võiks olla ka mina. Me ei küsi sinult raha. Me palume, et annaksid meile oma hääle."

*

Nii sai heategevusfond More Than Me miljon dollarit ning väikesest koolist Libeeria slummis sai More Than Me akadeemia. Ja Macintosh Johnson jäi aastaid hiljem vahele laste vägistamises. Ohvreid arvatakse olevat lausa tuhandeid (vt allpool dokumentaalfilmi).

Pildiseeria nimega “Kaitsetu” avaldas uuriva ajakirjandusega tegelev uudiskülg ProPublica koostöös ajakirjaga Time. Kathleen Flynn on vabakutseline fotograaf ja dokumentaalfilmide looja, kes tegeleb peamiselt inimõiguste ja ebaõigluse kajastamisega. 

Täispikka lugu ja dokumentaalfilmi “Unprotected” (tõlkes “kaitsetu”) saad vaadata SIIT.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee