Uudised

Fotograaf muutis kliimaaktivisti Greta Thunbergi surematuks

20 oktoober 2019

Fotograaf Shane Balkowitsch jäädvustas mõni päev tagasi Greta Thunbergi mõjuvõimsatele märgplaat-fotodele muutes maailmaparandaja nii surematuks.

Greta Thunberg on äsja saanud 16-aastaseks, kuid juba praegu üle maailma tuntud kui kliimamuutuste eest võitleja. Ta nomineeriti tänavu ka Nobeli Rahupreemiale, mida ta paraku ei saanud. Märgplaat-foto ehk märgkolloodiummenetlus on protsess, millest saad lähemalt lugeda siit.

Thunberg külastas oktoobris Standing Rocki piirkonda Dakotas, Ameerikas, kus indiaanlastest põlisrahvas võitleb juba mitu aastat naftatorustikule juurdepääsu ehitamise vastu. Seal kohtus Thunberg märgplaadi fotograafi Shane Balkowitschiga, kes pildistas samal ajal portreesid kohalikest. Standing Rocki püha maa oli fotograafi silmis ideaalne taust võtmaks üles portree ka Greta Thunbergist.

Pildistamiseks anti aega vaid põgusad 20 minutit. Thunberg oli tunnustusena oma tegude eest äsja vastu võtnud põliselanike sügava aunime Maphiyata echiyatan his win, mis tähendab tõlkes naist, kes tuli taevast. Fotograaf Shane Balkowitschile, kes on ise ka mures maailma heaolu pärast ja kasvatab nelja last, oli Thunbergi portreesessioon unustamatu kogemus.

“Teda nähes ei suutnud ma hoomata, kuidas see laps on nii lühikese ajaga võimeline kogu maailma tähelepanu püüdma!” rääkis fotograaf mymodernmet.com lehele. “Peale põgusat koosveedetud aega sai see mulle selgeks - temas on midagi eriskummalist, kogu tema olemus ja küpsus on midagi väga raskesti selgitatavat, see on miski, mida tänapäeval iga päev ei kohta,” lisas ta.

Balkowitsch sai algselt võimaluse vaid ühe portreepildi ülesvõtteks, kuid nähes esimest ilusat tööd, lisandus võimalus ka teiseks. Fotograaf paigutas Thunbergi avatud maastikule. Valminud portree on mõjuvõimas ja näitab fotograafi sõnul Thunbergi iseloomu tugevust ja tarkust oma vanuse taga.

 

Fotosessiooni kaadritagused ja originaal artikli leiad siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee