Uudised

Fotograaf McCullin 60ne aasta jooksul kogutud pildid on näitusel

11 veebruar 2019

Legendaarse fotograafi Don McCullini pildigalerii on kuni kuuenda maini 2019 nähtaval Londoni ühes suuremas galeriis Tate Britain.

Näitusel "Otsides Inglismaad" on üleval üle 250 foto, kõik neist on tänaseks 83-aastane McCullin ise oma pimikus välja printinud ning kajastavad sisuliselt tervet tema üle 60ne aasta kestnud fotograafikarjääri. Pilte on näiteks Vietnami, Põhja-Iirimaa kui Süüria sõjast, Londoni töölisklassist, tema kodukoha Somerseti maastikufotosid. Oma pildistamise teekonnal tutvustab McCullin Inglismaa erinevaid karaktereid läbi mitmete vabaõhuürituste, fotograafide pildijahi ning vastukaaluks šabotööridest, kes üritavad piltnikele kaikaid kodaratesse loopida. Näitust ilmsestavad kaadrid tema pimikus, kohas, kuhu fotograaf lubab avalikkuse esimest korda oma elus. 

Don McCullin on paljudele tänastele fotoajakirjanikele suureks inspiratsiooniks. Paljudele on ta suurim elusolev sõjafotograaf, kuid McCullin pole säärasest tiitlist eriti vaimustuses. “Inimestel on kombeks mind sõjafotograafiks nimetada, kuid ma vihkan seda,” avaldas 83-aastane Don McCullin oma Inglismaa otsingute alguses. Inglismaa, mida ta kord tundis ja Inglismaa, kus ta praegusel hetkel elab olevat kaks täiesti erinevat asja. 

Sir Don McCullin sündis aastal 1935 ja kasvas üles Londoni põhjapool. Tema esimene läbimurre oli, kui ajaleht avaldas fotod sõpradest, kes olid kohalikus gängis. Alates 1960ndatest oli ta peamiselt sõjafotograaf töödates Sunday Times ajakirjale. Ta on kajastanud ka näiteks Küprose kodusõda, Biafa näljahäda, Londoni kodutute eluolu svingivatel kuuekümnendatel. Tema unustamatud ja vahel ka häirivad kaadrid on näitusel ilmestatud isiklike ja julgelt otsekoheste kommentaaridega.

Näituse treilerit näed SIIT.

 

Kui elad Inglismaal, saad näha ka kommentaaridega dokumentaali kuni märtsi alguseni tasuta SIIT.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee