Uudised

FOTOGRAAF Katrina Tang: lastefotograaf, kes ütleb võimalustele JAH!

17 mai 2021

Katrina Tangi fotograafia teekond algas 2004ndal aastal, mil ta Inglismaale kunstiinsituuti kommertsfotograafiat õppima läks. Alates 2008ndast aastast valis ta suuna spetsialiseeruda lastefotograafiale ja on tänaseks hinnatud lastefotograaf üle maailma.

"Olen hästi praktiline, hands-on inimene, ma ei otsi elust ega piltidest raskust, vaid hoopis kergust ja positiivsust," ütles Tang, kes teab, et ka kommertsfotod võib üles pildistada nii, et seal jagub nii siirust kui emotsioone. "Nii emotsioonid kui karakterid on mulle väga olulised ja usun, et minu käekiri kommertsfotograafina just nende kahe poolest eristubki!" Tema sõnul on kommertsi äge pool teadlikkus ja loov meeskond selle taga.

OLIVER MARTIN

Katrina Tangi fotograafiline suund on alati selge olnud, milleks on lapsed ja lastemaailm. Selles valdkonnas toimetab ta ka praegu väikese beebiga kodus olles. "Teen praegugi tööd ja olen avatud ka uutele pakkumistele, mul on üliäge mees, kes on lastega kodus sel ajal kui ise tegutsemas olen," rõõmustas ta. Hetkel ongi Tangil käsil üks suure missioonitundega projekt - ta aitab promoda Eestis toodetud lasterõivabrändi Oliver Martin. "Selle brändi taga on südamega töö ja kvaliteet on maailmatasemel," sõnas Tang, kes on muuhulgas koostööd teinud säärase moehiiuga nagu Gucci. Oliver Martin bränd on tehniliselt väga tugev ja vajab pigem turunduslikku edasiviivat jõudu, milleks Katrina Tang hetkel ka on.

Koostöö Oliver Martiniga algas vaikselt, mil Tang mõtles vaid osaajaga abiks olla, kuid hingega tehtud asjadega kipub nii olema, et ühel hetkel saab sellest elu osa. Nii ongi täna tema kanda loovjuhtimine, pildistamine, turundus ja muudki. "Kui esimene laps sündis, oli ta kuue kuune, kui tuli Gucci töö, teise lapse sündides olin valmis, et mis nüüd juhtuma hakkab." Töödega pidavatki nii olema, et kui need tulevad, siis kõik korraga ja vahepeal on vaiksemad momendid. "Oliver Martin sütitab mind pragu nii palju, et näen sellest isegi vahel und!" 

GUCCI

Pakkumine moegigalndilt Gucci tuli Katrina Tangile ootamatult ajal, mil ta esimese lapsega kodune oli ja õpetas tohutult palju. "Kogu see maailm, mis oli sinna kokku toodud, oli maailmatipp - modellid, stilistid, meikarid," loetles Tang ja lisas, et imetlusväärne oli kogu taustsüsteem tervikuna. "Läksin sinna kaks kätt taskus ja minu peamine ülesanne oli olla režisöör ehk siis kätte saada parimad võimalikud pildid, kõik muu oli kohapeal olemas!" Isegi tehnikat polnud vaja kaasa võtta. Nii seisiski fotograafi ees ühel hetkel kümme lapsmodelli ja Katrina Tangile esitati vaid küsimus: "Nii, ja kus sa tahad, et nad nüüd oleksid?".

Kui tavaliselt loob fotograaf sketše, et paremini aimu saada, mida ta täpselt pildile jäädvustada soovib, siis Gucciga oli kõik täiesti vastupidi. "Tegelikult olin teadmatuses ja pidin õhust hoomama, mida järgmiseks tegema hakkan," meenutas ta. Riided toodi stangedel kohale umbes 100 ruutmeetrisele pinnale, turvameeskond samas valvamas. "Jalad värisesid, higirandid olid nabani - see oli hetk, kus teadsin, et kas nüüd või ei iial!" Selle töö ajal meenutas Tang ülikooli ajal portreteeritud Eesti maakooli lapsi, keda ta pildistas vahetult enne maakoolide reformimist. "Siis nägin, et needsamad maakooli lapsed vaatasid mulle otsa ka Gucci loovjuhi näidisfotodel." Tangi sõnul läheb inimestele korda siirus ja ehedus - oskus tabada loomulikkust ja oskus tabada momenti.

*

Kui vahetult peale esimese lapse sündi tuli ootamatu pakkumine Guccilt, siis kuu peale teise lapse sündi tuli kutse tulla Pariisi, lapsi pildistama. "Prantslastega oli mul super koostöö - nad on väga nõudlikud ja teavad täpselt, mis tahavad - see sobib mulle!" Tangi sõnul puudub tal suur sisemine ego, mis end liiga tähtsana tundma paneb. "Ma lihtsalt naudin protsessi ja kulgemist," sõnas ta ja lisas, et peab end hea maitsega inimeseks, kes oskab kiiresti ümber lülituda ja lähtuda hetkega lapse tegemistest.

FOTO

"Tegelikult tahtsin alguses üldsegi filmi õppida, kuid just fotograafia oli see, mis hästi õnnestus ja nii suunas õppejõud minu tähelepanu sinna," meenutas Tang ülikoolis õppimise aega. "Eks ma alguses läksin lihtsama vastupanu teed, kuid mingi hetk adusin, et just nii pidigi minema." Ja nii, koos fotograafia õppimisega, innustus Tang järjest enam kõigest laste-ja lastemaailmaga seonduvast. Tänaseks on tal tohutusuur portfoolio lasteportreesid.

 "Olin umbes viis aastat juba fotograafina töötanud, kui avasin Instagrami konto ja alles siis mõni tuttav avastas, et ohhoo, teed päris toredaid pilte," naeris ta.

Fotograafi peamine roll on olla hetkes ja jälgida. Katrina Tang on muuhulgas elanud kunstnikuviisaga kolm aastat New Yorgis. Ta on pildistanud New Yorgis lapsi, kes on kolmanda generatsiooni modellid. "Laps Ameerikas ja laps Eestis on muidugi kaks täiesti erinevat maailma, kuid mulle meeldib see laps olenemata tema taustast - igas lapses on alati siirust, mis tuleb lihtsalt üles leida."

Just New Yorgist leidis ta endale agendi, kes manageerib tema tööd senini ja seda nii Euroopas kui Ameerikas. Loomingulise tööga kipub nii olema, et töid on kas palju või vähe, olenevalt perioodist. "Olen teinud pikalt karjääri ja üles-alla tegemistega harjunud, elan lihtsalt rahulikku leu ja lasen ajal teadlikult kulgeda - ma tean, et saan alati hakkama," mõtiskles ta.

TULEVIK

Katrina Tangi salakirg on samuti lastega seotud - selleks on laste haridus. "Lapsed on meie tulevik ja neile tuleb pakkuda tuge ja valikuid," sõnas Tang ja lisas, et üks asjaga seonduv idee on tal peas marineerunud juba aastajagu ja ootab nüüd vormipanemist. Sotsioloogiast huvitatuna näeb ta endas tulevikus ka koolitaja rolli.

"Pildistan küll peamiselt lapsi, kuid ma ei ütle võimalustele ei, vaid pigem jaa - seega kui kellelgi on huvi minuga koostööd teha, siis lasku aga ideedel tulla," sõnas ta.

 

Vaata ka www.katrinatang.com

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee