Uudised

Fotograaf kõrvaldati tehisintellekti fotovõisluselt pärast võitu reaalse fotoga

14 juuni 2024

Fotograaf Miles Astray esitas fotokonkursi AI kategooriasse tõelise, kuid sürreaalse foto flamingost, mis saavutas kohtunike poolt kolmanda koha ja võitis lisaks ka rahva lemmiku tiitli.

"Tahtsin näidata, et loodus suudab endiselt masinat võita ja et tõelistel loojatel on endiselt väärtus," ütles Astray veebilehele PetaPixel. "Pärast seda, kui nägin hiljutisi juhtumeid, kus tehisintellektiga genereeritud pildid võidavad võistlustel tegelikke fotosid, hakkasin mõtlema loo ja selle tagajärgede ümberpööramisele, esitades tõelise foto AI võistlusele."

1839 Color Photography Awards fotokonkursi kohtunikeks on inimesed, kes töötavad näiteks muuhulgas New York Timesis ja Getty Images'is. Ja keegi kohtunikest ei suutnud aru saada, et tegu on reaalse fotoga. Fotokonkursil on mitmeid kategooriaid, nende hulgas siis ka eraldi alamkategooria tehisintellekti piltidele.

Konkursi korraldajate sõnul oli fotograafi sõnum küll oluline ja võimas, kuid sellegi poolest ta diskvalifitseeriti, kuna fotograaf ei järginud reegleid, mistõttu tema pilt ei vastanud nõuetele. "Meie konkursi kategooriad on spetsiaalselt määratletud, et tagada kõigile osalejatele õiglus ja selgus." Korraldaja märkis ka, et tegelikult on see olukord harukordne ja annab lootuse fotograafidele, kes on AI pärast mures.

Seni on varasemalt on olnud vaid vastupidiseid juhtumeid, kus AI loodud foto on saanud premeeritud justkui reaalne pilt. Kõige tuntum on neist Sony World Photography Awards konkurss, mis andis auhinna Boris Eldagseni 2023. aasta avatud võistluse loovkategoorias.

Astray on esimene fotograaf, kes võitis AI fotovõitluse ja selle kaudu sai fotograafia masinate üle haruldase võidu. "Mul on hea meel näha, et see eksperiment kinnitas minu hüpoteesi: ei ole midagi fantastilisemat ja loovamat kui Emake Loodus ise."

/Allikas: PetaPixel/

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee

 

 

 

4o