Uudised

Ema müüs 1948 maha neli last - haruldane dokumentaalfoto

26 aprill 2022

Foto ilmus esmakordselt Valparaiso Indiana ajalehes The Vidette-Messenger, augustis 1948. Lapsed pildil tundusid natuke liiga poseeritud ja segaduses samal ajal kui nende rase ema peitis fotograafi eest kätega oma nägu.

Kuulutuses seisis suur "müüa" silt, mille all traagiline lugu proua ja härra Ray Chalifouxist, keda ähvardab korterist väljatõstmine ja kel pole kuhugi minna. Nii otsustasid nad oma neli last maha müüa. Trepiastmel ülal on Lana (6), Rae (5) ja all Milton (4) ja Sue Ellen (2).

Pereliikmed süüdistasid ema, et foto on kinni makstud, kuid tegelikkuses oli see tõde. Järgneva kahe aasta jooksul müüs ta erinevatesse kodudesse maha kõik pildilolevad lapsed ja muuhulgas ka beebi, keda ta foto tegemise ajal oma üsas kandis.

Rae ja Milton müüdi Zoeteman perre 27. augustil 1950. Nende nimed muudeti uues peres Beverlyks ja Kennethiks ning olenemata sellest, et nende elu sünnikodus polnud lihtne, sai ka uus kodu olema paras piin. Lapsed pandi sageli aita ketiga kinni ning nad pidid tegema päevläbi rasket tööd põllul. Milton mäletab, et uus isa kutsus teda orjaks, mida ta lapsena meelsasti aktsepteeris, kuna ei teadnud sõna tähendust.

Rae ja Milton polnud perre ametlikult lapsendatud, kuid fotol ema kõhus olev beebi (David) sai selle privileegi ja asus elama üsna lähedale Harry ja Luella McDanieli perre. Davidi sõnul olid tema kasuvanemad küll ranged, kuid armastavad. David mäletab, et käis vahel rattaga oma õde-venda kettidest lahti päästmas.

Rae lahkus oma uuest kodust 17-aastaselt peale traumaatilist olukorda, kus ta oli varastatud ja vägistatud ning selle tagajärjel rase. Ta saadeti rasedate tüdrukute hoiukoju ning peale lapse sündi (kes anti adopteerimiseks) sai ta tagasi koju tulla. Milton hakkas vanemaks saades reageerima oma peksmisele, väärkohtlemisele ja näljutamisele vägivaldse raevuga ja sai kohtu poolt karistuseks vangla või vaimuhaigla. Ta veetis mitmed aastad vaimuhaiglas.

Rae ja Milton ei teadnud aastaid, mis nende nooremate õe-vennaga juhtus, kuid said hiljem kontakti sotsiaalse meedia kaudu. Lana suri 1998 vähki, kuid Sue Ellen oli senini elus. Sue Ellen oli samuti lähedal ümbruses elanud ja kirjeldas oma uut ema lühidalt nii: "Ta peaks põrgus põlema!"

Laste pildilolev pärisema abiellus uuesti peale oma laste müümist ja sai veel neli tütart. Müüdud lapsed käisid täiskasvanuna oma ema külastamas ja nende sõnul puudus emal igasugune armastus, kaastunne või soojus tema enda poolt sünnitatud ja hiljem müüdud laste vastu. Ainus, kes ema eest välja astus oli David (artikli pildil ema üsas olev beebi), kes õigustas ema eluraskustega ning sõnas, et kõik teevad vigu ja kes oleme meie, et kohut mõista. "Võib-olla mõtles ta tollal, kuidas lapsed saaks ellu jääda!". Milton aga nägi asja täielikult teisiti: "Minu sünnitanud ema ei armastanud mind kunagi. Ta ei vabandanud, et mind maha müüs. Ta pidi mind nii väga vihkama, et tal oli täiesti ükskõik!"

Originaallugu ja fotod. 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee