Uudised

Eluslooduse parimaks fotoks sai oma vastseid kaitsev putukaema

29 oktoober 2023

Hispaania fotograaf Javier Aznar González de Rueda võitis tänavu peaauhinna oma uskumatu pildi eest, kus putukaema hoolitseb oma järeltulijate eest. 

"Jälgisin putukaema ligi paar nädalat ja minu üllatuseks oli olla tunnistajaks, et too ei kaitse mitte ainult mune, vaid ka vastseid," selgitas fotograaf, kelle foto alapealkirjaks saigi just seetõttu "Ema hool" (Maternal care). Fotol on kilplutiklane koos oma vastsetega.

„Kas meie, inimesed, usume, et putukad loovad sidemeid oma järglastega? Kas nad on võimelised näitama vanemlikke tundeid? Ja kas inimesed on võimelised putukatega emotsionaalselt ühendust looma?" küsib konkursil Mark Littlejohn. “Delfiinide, elevantide ja teiste suurte karismaatiliste loomade saatus puudutab meie südant juba varakult, kuid kogu elusloodus väärib tähelepanu ja kaitsmist." Littlejohni sõnul räägib González de Rueda foto tingimusteta armastusest kõigis selle vormides ja see oligi žürii otsuse tegemisel märgilisel kohal. Putukad mängivad maailmas suurt rolli ning hiljutiste uuringute järgi on nende väljasuremise määr kaheksa korda suurem kui imetajatel. 

Foto on üles võetud Equadoris ja valiti parimaks 18 000 pildi seast. Fotokonkursil osales fotograafe 42st riigist. Parimad valiti 11 erinevas kategoorias, kokku nomineeriti 107 fotot. Peaauhinna võitnud González de Rueda on fotograaf, kes on huvitatud loodusloo uurimisest, eluslooduse jäädvustamisest ja inimese ning looduse seostest. 

Vaata kõiki parimaid siit: European Wildlife Photographer of the Year 2023

/Halyomorpha halys on liik kilplutiklaste sugukonnast, kes pärineb Hiinast ja Jaapanist. Alates 1998 elutseb ka Euroopas. Suurimad Eestis elavad kilplutiklased on kuni 15 mm pikad. Eestis on seni leitud veidi alla 40 liigi kilplutikaid. Allikas: Vikipeedia/

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee