Uudised

Eestis seikleb fotonäitus kriisikollete laste unistustest

28 veebruar 2021

Veel vähemalt aprillini on Haapsalu Kultuurikeskuses avatud auhinnatud prantsuse fotograafi Vincent Tremeau kõikjal maailmas eksponeeritud fotonäitus, mis räägib laste vaprusest, loovusest, haavatavusest ja hariduse tähtsusest kriisikolletes. 

„Kelleks sa suurena saada tahad?” oli küsimus, mida fotograaf Vincent Tremeau hakkas esitama lastele kõikjal kriisikolletes, kuhu töö ta viis. Kesk-Aafrika Vabariigis kohtus fotograaf tulevaste teemandiotsijatega, piloodiga ja poepidajatega; Malis ja Nigeris ajakirjanike, õdede ja farmeritega; Kongos olid ligi pooled poisid riietunud sõduriks. Igal maal leidus õpetajaid ja Iraagis oli madrus, kes polnud kunagi merd näinud.

Näitusel kujutatud lapsed on keskmiselt 6–18 aastased ning näitavad käepäraste kostüümide ja rekvisiitide abil, kelleks nad soovivad suureks saades hakata. Piltidesse süüvides on näha laste elutingimusi ja katsumusi.

"Säärases mastaabis fotonäitust pole meil ammu olnud, lisaks on kultuurimaja kohvikus Tiiu Randmanni lindude fotonäitus," kutsus direktor Gülnar Murumägi kõiki huvilisi vaatama. Vaatajaid käib tema sõnul palju juba asukoha tõttu, inimesed tulevad kultuurimajja raamatukokku, üritusele või kohvikusse lõunale ning paljud jäävad samas ka näitust vaatama. Fotode kõrval saab näitusel vaadata samateemalist seitsme minutilist lühifilmi.

Näitus sündis Dokfoto Keskuse ja välisministeeriumi koostöös ning reisib üle Eesti. Haapsallu jääb näitus aprillini, kuid võimalik, et pisut kauemakski. Edasi liigub näitus Tartusse (mai-juuni), Pärnusse (juuli), Viljandisse (august-september) ja Narvasse (oktoober).

Vaata ringi ka Juhan Kuusi Dokfoto keskuse kodulehel.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee