Uudised

Eestis läheb rändama näitus eestlaste kestvusest

24 jaanuar 2019

Vabariigi 101 aastapäeva lähenedes avab Birgit Püve Avatud Eesti Fondiga koostöös fotonäituse teemal, kuidas ja kellega eestlane kestab järgmised sada aastat.

Rahvastikuprognoosid ennustavad Eestile lähemateks kümnenditeks rahvaarvu jätkuvat kahanemist ning kui majanduskriis puudutab inimesi kiirelt ja vahetult, jäävad rahvastikuga toimuvad muutused sageli märkamatuks ja seosed igapäevaeluga kaugeks. Näitus #kuidasmekestame illustreerib teemasid nagu näiteks Eesti rahvastiku vähenemine, vananemine, tööjõupuudus ja ühiskondlike teenuste kättesaadavuse vähenemine. “Fotonäitus püüab läbi konkreetsete paikade ja inimeste anda neile teemadele näo,” sõnas fotograaf Birgit Püve.

Näituse pildid on jäädvustatud aasta jooksul, mil Püve rändas kaameraga mööda Eestit ringi ja jäädvustas, kuidas mõjutavad rahvastikumuutused juba täna inimeste argielu. “Tegemist pole isikunäituse, vaid koostööprojektiga, kus Avatud Eesti Fond minu poole koostööettepanekuga pöördus,” täpsustas Püve. 

Sõnaliselt fotosid edasi anda on Püve sõnul väga raske. “Enam meelde jäänud hetked seostuvad käikudega - näiteks Ida-Virumaale ja Lõuna-Eestisse - kus näed, et ümberringi on elu lahkunud, kõik seisab vaikselt ja omasoodu, aga selle vaikuse sees siiski keegi hingab,” kirjeldas ta. “Niimoodi leidsin endisest suurest koolihoonest naisterahva, kes selle kunagises õpetajate korteris siiani elab; samuti ühe vanema naise Sirgalast, kus ta elab üksi koos kassiga neljakorruselise kortermaja kolmandal korrusel - tühja korrusmaja tõeline patrioot,” loetles Püve. Vastuolulised tunded valdasid teda ka Misso kooli esimest koolipäeva jäädvustades, kui kooli läks ainult kolm last. “Ilmselt ei kujuta paljud linnades elavad inimesed ette olukorda, kus lapsel pole ühtegi klassikaaslast,” lisas Püve.

Näitus #kuidasmekestame avatakse 31.jaanuaril kell 13.00 Balti jaama ootepaviljonis ja jääb ülesse kuni 24. veebruarini ning liigub peale seda ka teistesse paikadesse üle Eesti. Järgnevate paikade ajakava näeb kevadel Avatud Eesti Fondi kodulehelt.

Infot näituse kohta ja kutse leiab siit. Samal teemal toimuvad ka kogukondlikud arutelud ja ideetalgud üle Eesti, lähemalt vaata siit.

Birgit Püve on vabakutseline fotograaf, kelle töid on näidatud isikunäitustel Eestis, Poolas, Venemaal, Saksamaal ja Suurbritannias ning grupinäitustel nii Euroopas kui ka Ameerikas. Tema töid on ilmunud väljaannetes nagu The Guardian, The Washington Post ja The New York Times ning ta on pälvinud rahvusvahelisi auhindu, sealhulgas konkurssidelt The Taylor Wessing Photographic Portrait Prize Londonis, LensCulture Exposure Awards Pariisis ja PDN Photo Annual New Yorgis. Kolmel aastal on ta saanud Eesti Pressifotograafide Liidu korraldataval konkursil kategooriavõidu – kahel aastal portreede ja viimati spordi kategoorias.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee