Uudised

Eesti rahvusliku preemia saanud Höije Nuuter pildistas võidufoto juhuslikult

24 märts 2021

Fotograaf Höije Nuuteri Pullapää pangal tehtud fotot peeti Sony World Photography konkursi rahvuspreemia vääriliseks ja märgiti eraldi ära ka rahvusvaheliselt - parimate naissfotograafide Female Award kategoorias.

"Mul oli pildiseeriat tehes lõpptulemusest oma plaanipärane nägemus, kuid võidupildiks osutus just see, mille ma tegin juhuslikult ja viimasena," sõnas fotograaf. "Olin osalemise osas väga kõhklev, seega tuli võit suure üllatusena," avaldas Nuuter, kes saatis konkurssile sahtlisse pildistatud tööd elukaaslase innustusel.

Fotoseeria, kuhu kuulus võidupilt alapealkirjaga Back to Beginning 3  sündis fotograafi armastusest mustvalge ja geomeetriliste kujundite vastu ning on pildistatud iseenda jaoks. Võidufoto on tehtud Pullapää pangal ja kera on fotograafi sõnul särav jõulukaunistus, mille ta spreivärviga valgeks värvis, must pullover modelli seljas on ühe teatritüki kostüüm.

Foto osales fotokonkursi avatud kategoorias Creative, žürii valis selle võitjaks anonüümse hääletuse käigus. "Creative kategoorias võib olla tehniliselt mängulisem ja sünkroniseerun selle maailmaga ka isiklikul tasemel," sõnas Nuuter, kes läks kunagi fotograafiat õppima sooviga justnimelt loomingulisse eneseväljendamisse süüvida. "Iseenda mõttekosmoses tajun ma vajadust näha inimesest läbi ja mööda, figuurid minu fotodel on rohkem nagu tikutopsid, millega mõõta millegi olemusliku suurust ja nad ei ole otseselt loo peategelased," kirjeldas Nuuter oma võidufotot.

Kokku saatis Nuuter konkursile loomingulisuse kategooriasse üheksa fotot. Üheks konkurssile saadetud tööks oli ka foto Haapsalu linnusest. Salaja sisimas lootis ta, et just see saaks konkursil ära märgitud, kuna Haapsalu on talle armas kodulinn. "Kahjuks see nii kaugele ei jõudnud."

Höije Nuuter on kasvanud fotograafiaga koos alates lapsepõlvest, kuna tema mõlemal vanemal on fotograafiaalane haridus. Ta ise teeb fotograafina ja graafilise disainerina tööd rahvusvahelises meediaettevõttes alates 2015, fotograafia eriala lõpetas ta Tallinna Polütehnikumis aastal 2016. "Pildistamine on mulle meditatsiooni eest - fotosid luues olen ma nende lummuses ja kui töö on valmis, astun ma justkui teisest dimensioonist välja," avaldas ta. Tema loomingulised fotod sünnivad alati pikema ettevalmistusega: materjali ja koha otsimine, valguse läbimõtlemine jm.

Peagi saab Höije Nuuteri võidutööd näha nii Sony fotoraamatus kui ülemaailmsel virtuaalnäitusel. "Seesugune tunnustus on kindlasti motiveeriv õlapatsutus edasi tegutsemiseks!"

Rahvuspreemia valiti kõikide eestlaste vahel, kes konkursil osalesid. Rahvuslike auhindade programm on loodud kohalike fotokogukondade toetamiseks üle maailma. Tänavu laekus töid 53 riigist, kokku üle 330 000 foto. Enam kui 165 000 neist osales avatud konkursil, mille hulgast valiti välja rahvuspreemiate võitjad. 

 


Lisateavet võitjate ja nimekirjade kohta leiad www.worldphoto.org

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee