Uudised

Digitaalse kollaaži hind tõusis oksjonil sajast dollarist 69 miljonini

15 märts 2021

Yahoo Finance kirjutab möödunud nädala artiklis esimesest digitaalsest kunstioksjonist, kus 100 dollarine alghind kujunes lõpuks 69 millioniliseks. Kas ka fotokunstitulevik võiks sinnapoole teel olla?

Tuntud oksjonimaja Christie's polnud oksjoni väljakuulutamisel ise ka kindel, kuidas nende esimesel digitaalsel kunstioksjonil läheb, kuid vastus väärtusega 69 milljonit dollarit saabus kolm nädalat hiljem.

Yahoo Finance toimetaja Zack Guzman kirjutab, et kollaaži nimega "Everydays: The First 5000 Days" oli loonud tõusev digitaalse kunsti artist Beeple kodanikunimega Mike Winkelmann. Christie's kaasaegse kunsti spetsialist Noah Davise sõnul oli tegu okjoniga, mis pole millegi seninähtuga üldse ligilähedaseltki võrreldav. "Juba esimese kümne minuti jooksul oli tehtud 100 panust, mis tähendas, et hind kerkis 100 dollarilisest alghinnast enam kui ühe miljonini," lisas Davis. Tema sõnul olid oksjonil osalejatest vaid kolm Christie's oksjonimaja püsikliendid, kõik ülejäänud osalejad olid täiesti uued.

Miks üldse maksta digitaalse kunsti eest, mida igaüks võib vaadata või kasvõi alla laadida? Beeple sõnul võib igaüks teha oma pildi näiteks Mona Lisast, kuid see poleks ju sama, mis kunstniku tehtud töö. Digitaalsetele kunstiteostele oksjonile üleslaadimisega luuakse eriline NFT ehk digitaalne fail, mille identiteet ja omandiline kuuluvus on kinnitatud niiöelda digitaalses pearaamatus.

Esimesed 5000 päeva oksjon koosnes ühest NFT failist digitaalse fotokollaaži kohta ja lõppes hinnaga $69,346,250. Tegu on ka esimese oksjoniga, mil Christie's plaanib aktsepteerida ühe võimaliku makseviisina krüptovaluutat.

Originaalloo leiad siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee