Uudised

Canoni SPAD sensor pildistab värve ka kottpimedas

10 detsember 2021

Canon on loonud pildisensori, mis on võimeline jäädvustama kõrge-kvaliteediga kujutise ka pimedas, kus inimsilm midagi ei näe. Uudisveeb Nikkei teatel plaanib Canon 2022. aastal alustada SPAD sensorite masstootmisega.

SPAD (single photon avalanche diode) - sensorid on tehnoloogilistest senistest CMOS sensoritets täiesti erinevad ning suudavad jäädvustada valgust footoni täpsusega. Lihtsustatult öeldes vajavad senised CMOS sensorid palju suuremat kogust valgust, et seda sensori pinnalt mõõte salvestada ning analoog-digitaal konverteri abil elektrisignaaliks muutes võimendada, mille tulemuseks ongi digitaalne foto. Selle võimenduse kaasnähtusena tekib pildile, eriti kehvemates valgusoludes, ka soovimatu digitaalne müra. SPAD sensor suudab iga footoni koheselt elektrisignaaliks konverteerida nind neid summerides jäädvustada müravabalt kujutisi ka inimsilma jaoks kottpimedas. 

Koheselt on oodata SPAD sensorite kasutuselevõttu erinevates tööstuslikes segmentides nagu turvatehnoloogia ja autonoomselt liikuvad sõidukid, kuid peatselt võib oodata, et uus tehnoloogia hakkab liikuma ka tavapärastesse fotokaameratesse. Canoni esimene SPAD sensor on vaid ühemegapiksline, kuid arvestades selle kvaliteeti, täpsust ja võimekust ei saa veel prognoosida kui palju megapiksleid on kvaliteetse foto saamiseks tarvis ning kuidas neid täpselt CMOS sensori megapikslitega võrrelda. 

SPAD sensori kasutuselevõtuga oodatakse revolutsiooni ka 3D kujutise jäädvustamisel.

Loe lisa siit ja Canoni lehelt: siit 

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee