Uudised

Austraalia haigla viskas fotograafid sünnitustubadest välja

2 jaanuar 2019

Sünnituste reportaažid on perede seas aina populaarsemaks muutunud, kuid Royal Brisbane haigla Austraalias keelas fotograafidel sünnitustubades pildistamise ära.

Haigla võttis otsuse vastu detsembri lõpus ja see on ühiskonna marru ajanud, internetis on loodud lausa sellevastane petitsioon muutmaks haigla reegleid.

Haigla kõneisik on Yahoo uudistekanalile öelnud, et ükski professionaalne fotograaf pole sünnituse juurde enam lubatud. Enne ja peale sünnitust küll, kuid mitte sünnituse ajal. Põhjenduseks toodi, et komplikatsioonid on küll harvad, kuid need võivad tekkida väga äkki ja sel hetkel tuleb meditsiinilisel personalil võtta vastu väga kiireid otsuseid ilma mingite segavate faktoriteta. “Olenemata sellest, et püüame sünnitajale luua nii koduse ja mugava õhkkonna kui võimalik, on siiski tegu kliinilise protseduuriga, kus hädaolukorras on vaja aparatuuri ja vaba ruumi sellega toimetamiseks.”

Eraisik Michelle Palasia on loonud antud otsuse vastase petitsiooni, et olukord endiseks muuta ehk siis lubada fotograafid taas ka sünnitust pildistama. Petitsioon on kogunud jaanuari alguseks üle 15 tuhande allkirja.

Palasia sõnul on sünnituse pildistamine midagi erakordset, kuna sel hetkel toimunu on sageli ebaloogiline ning naise mälus hiljem udune või lausa unustatud. Tema sõnul jäävad haigla otsuse tõttu paljud pered ilma oma lapse sünniloo lõpust. “See pole fotograafidele suunatud otsus, vaid lõpuks keelatakse sünnituse pildistamine lõplikult ka sinu partneri poolt või kelle iganes poolt,” arvab Palasia. 

Samas pole haigla oma otsuses sünnitajate abikaasasid ehk sündivate beebide isasid sünnitubadest välja ajanud ega keelanud ka pildistamist. Isad võivad teha nii palju fotosid kui soovivad ja seda terve sünnituseprotsessi jooksul.

Yahoo uudiste toimetaja Jane Caro toetab haigla otsust ja sõnab, et kui haigla arvates võib sünnitusereportaaž kuidagiviisi ohustada ema või sündiva lapse elu, siis peabki see keelatud olema. “Sünnituse kõige olulisem aspekt on siiski terve ema ja terve beebi,” lisas ta.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee