Uudised

Ameerika rassistliku ajaloo kurikuulsad saabuvad jaanuaris

11 jaanuar 2023

Tuleval nädalal avab Fotografiska Tallinnas skandaalse kunstniku Andres Serrano näituse, mis tutvustab meile Ameerika Ühendriikide rassistlikku ajalugu.

"Serrano hakkas rassistlikke esemeid ostma ja pildistama, seistes silmitsi oma riigi tumeda ajalooga ning tuletades meile meelde, kuidas rassism avaldub jätkuvalt erinevates vormides," kirjutab Fotografiska. Näitus "Kurikuulsad" idee kasvas välja kunstniku varasemast näitusest, mis oli Donald Trumpist, kellega seotuid esemeid internetist otsides sattuski ta mustanahaliste kultuuri pilkavate toodete peale, mis elavad näiteks eBays endiselt oma elu. 

Serrano on Ameerika kunstnik, kes on tuntud oma provokatiivsuse poolest, nii teatakse teda näiteks foto järgi “Piss Christ”, millel on kujutatud krutsifiks, mis on kunstniku uriini uputatud. Serranole meeldivad fotodel erksad värvid ja ka vulgaarsus, millega ta juhib tähelepanu erinevatele sotsiaalsetele probleemidele, tabudele, muuhulgas ka rassismile, usulisele tagakiusamisele, surmale ja piinamisele.

"Oma teostega on kunstnik sattunud tsensuuri ja vastuolulise kunsti avaliku rahastamise üle peetavate arutelude keskmesse," avaldab Fotografiska.

Väljapanekut saab vaatama minna alates 20. jaanuar 2023.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee