Uudised

Alphonse Bertillon - detektiiv, kes leiutas näopildi ja pildistas mõrvapaiku

27 märts 2024

Esimesed fotod kuriteopaikadest tegi Prantsuse detektiiv Alphonse Bertillon, kuna sai üsna kiiresti aru, et need võivad hiljem olla suureks abiks juhtumi lahendamisel. 

Mitmed mõrvapaikade pildid näitavad selget kaost - näha on, et enne surma toimus võitlus elu eest ja kannatanu on saanud raskeid vigastusi. Teised pildid aga on tehtud täiuslikult klanitud toas, mis lisavad surmajuhtumile veelgi enam müstikat. Bertillon oli esimene, kes mõistis fotograafia kasutamise tähtsust kuriteopaiga dokumenteerimiseks: surnukeha asend, mõrvarelv, jäljed või maha jäetud isiklikud esemed olid juhtumi lahendamiseks hädavajalikud. Tollal oli neid, kes kahtlesid mõrvaohvrite pildistamise asjakohasuses pidades seda tobedaks ja lahkunu suhtes lugupidamatuks. 

The Metropolitan Museum of Art kunstimuuseumi esindaja sõnul on fotod tehtud Bertilloni poolt või vähemalt tema palvel ja juhendamisel. Ta oli Prantsuse politseiofitser ja biomeetria uurija, kelle väljamõeldud identsifitseerimise süsteem tugines füüsilistele mõõtmistele. Bertillon sai varakult aru, et fotod kahtlusalustest on täiesti kasutud, kui nood pole tehtud samade nurkade alt ja samades valgustingimustes. Tema tuntuim kaader on nn mugshot ehk siis tagaotsitava näopilt otse eest ja küljelt, mille ta leiutas juba 1888 aastal ja mida senini kasutatakse.

Bertillion oli nii kuulus, et teda on mainitud ka Sherlock Holmesi romaanis „Baskerville’ide hagijas“.

Vaata mõrvapaikade fotosid SIIT. Enamik neist on pildistatud aastatel 1900-1902.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee