Uudised

Aita isolatsioonidialoogid raamatusse

7 detsember 2020

Hooandjas saab kuni aasta lõpuni toetada Fotomuuseumi eriolukorrast tingitud isolatsioonidialoogide projekti, et saaks valmida raamat ja samateemaline näitus Tallinna linnas.

"Koos näitusega avaneb Tallinnas uus fotokunstile keskenduv galerii, kus eelistatakse Eesti oma fotokunsti ja raamat aitab tulla välja virtuaalmaailma sügavustest, kuhu kogu koroona-jama tahab maailma kängitseda," kutsus eestvedaja ja osaleja, fotograaf Annika Haas projekti toetama. Haas usub, et inimesed soovivad midagi, mis on päris.

Enamus fotograafia-alal töötavaid inimesi olid veebruaris alanud pandeemia tõttu kaotanud kevadeks töö või tegevusväljundi ning ka motivatsiooni pildistada. Nii pakkus Fotomuuseum välja idee pildiliste kahekõnede näol, kus fotograafid jäädvustasid oma isolatsioonis olemise emotsioone dialoogides.

Fotomuuseumi Isolatsioonidialoogide veebilehel oli virtuaalselt omavahelises kahekõnes 130 Eesti fotograafi üle kodumaa ja mujalt maailmast, mis teeb sellest suurima Eesti fotograafe koondava ühisprojekti läbi aegade. Omavahel suhtlemine toimus fotode abil ja ilma ühegi sõnata. Kaasaelajaid oli 45 riigist ja karantiiniperioodi jooksul kogunes külastusi üle 30 000.

Fotograafidele meeldis protsessi vaimsus - kuidas mõttetegevus partneri fotovastust saades virgub ja tekib loomiskirg. Vastused olid läbimõeldud ning vahel läks foto vormistamiseks aega mitu päeva, kuna vajalik oli õige ilm või tuju. Seda sünergiat on näha ka pilte järelvaadates. "Mitmed paarid, kes dialooge pidasid, pole kunagi kohtunud, kuid see viis ootamatute tulemusteni, avades kahe teineteise jaoks täiesti tundmatu inimese sisemaailma, läbielamisi ja maailmataju," tutvustab Hooandja.

Fotomuuseumil on plaan välja anda raamat ja teha näitus keset Tallinna linna, Jaani seegi hoones, et jäädvustada see unikaalne periood Eesti ajaloos.

Anna projektile hoogu siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee