Uudised

7 põhjust, miks loobuda vesimärgist

25 august 2019

Fotograaf Kirk Mastini sõnul ei tee vesimärgi kasutamine sind kuidagimoodi professionaalsemaks, vaid on pigem fotole kahjuks. Loe, miks Mastin pildi vesimärgistamist ei soovita.

1. Vesimärk ei kaitse pildi varguse eest: Tänapäeval on väga palju äppe, mis aitavad pildilt vesimärgi mõne klikiga eemaldada. Kui oled vesimärgi pannud pildi ääre juurde, saab selle pildilt välja lõigata. Ainus vesimärk, mis tõesti pilti kaitsta võib, on ülepildisuurune vesimärk, mida tavaliselt kasutavad fotopangad.

2. Vesimärk ei tee sind professionaaliks: Paljud fotograafid kasutavad vesimärki, kuna see paneb neid tundma professionaalina. Vesimärk iseenesest kedagi professionaaliks ei tee ja paljud tuntud fotograafid vesimärki ka ei kasuta (uuri netist, kas sinu lemmik maailmatasemel fotograaf vesimärgistab oma pilte?). Pigem on halvasti disainitud vesimärk sinu pildile hoopis kahjuks, kuna muudab pildi fookuspunkti ja tõmbab pilgu endale. Juhul kui sa siiski ei suuda mõttest loobuda, siis leia endale disainer, kes aitab sul luua väikese ja peaaegu märkamatu märgi.

3. Vesimärk kahandab su võimalusi nähtavaks saada: Näiteks ettevõtted, blogid ja muud sotsiaalmeedia kanalid ei hakka üldjuhul su fotot jagama, kui see on vesimärgistatud. Samas võib õigel ajal ja õiges kohas jagamine sulle kui fotograafile palju kasu tuua.

4. Keegi ei suuda seda lugeda nagunii: Sageli on vesimärgid tehtud säärase kalligraafiaga, et inimesed ei suuda sealt teksti välja lugeda. Keegi meist ei mõtle: “Oo, küll see on lahe vesimärk ja tahan kindlasti selle fotograafi tulevikus palgata! Nüüd aga pühendan järgmised minutid sellele, et välja lugeda, mis seal logol kirjas on ja seejärel guugeldamisele, et fotograaf üles leida.”

Kui keegi tahab fotograafi nime pildi juures ära märkida, kuna peab tema tööd suurepäraseks, teeb ta seda kohe postituse alguses. Ideaalis lisab veel lingi ka sinu kodulehele. Seega, kui soovid ikka veel vesimärki kasutada, tee see lihtne, väike ja loetav, et sellest üldse mingit kasu oleks.

5. Vesimärk rikub foto kompositsiooni: Kui oled kulutanud tuhandeid oma fotovarustusele ja aastaid enese harimisele, et saada see suurepärane foto, siis mille pärast rikud sa selle kompositsiooni keset pilti oleva vesimärgiga? Ainus stiilne viis oma fotole nimi ja ühtlasi ka väärtus lisada, on teha seda peale väljaprintimist foto ümber jäetud valgele ribale ja käsitsi. Sedagi vaid eksklusiivsetel juhtudel.

Kui vesimärgi juurde jääda, järgi neid soovitusi: Hoia vesimärk lihtsa ja värvituna, nii väiksena kui võimalik! Kasuta võimalusel vertikaalset varianti, et pildi vaataja seda kogu aeg lugema ei kipuks. Lisa vesimärk pildi äärde - seda on sealt lihtne välja lõigata, jah, kuid need, kes seda eemaldada tahavad, teevad seda nagunii.

6. Vesimärk ei ole allkiri: Paljud kunstnikud signeerivad oma töö -  lisavad oma allkirja maali juurde või raamatu kaanele. Vesimärk ei ole allkiri. Allkiri on tavaliselt tõestus maali autentsusest ja see ei jää üldjuhul pildile nähtavaks. Vesimärk aga ujub üldjuhul kuskil keset pilti ja segab foto tunnetamist nii nagu see ettenähtud on.

7. Vesimärki on raske ajaga kaasas hoida: Harva, kui seda punkti välja tuuakse, kuid… nii nagu areneb sinu bränd või stiil, niisamuti areneb ka su logo. Kujuta ette olukorda, kus peale logo vahetust, peaksid uuendama ka kõik vanad näidispildid. Muidugi ei pea sa vanade piltide logosid uuendama, kuid see lõhestab su brändi ja tekitab klientides segadust.

 

Vesimärgistamise alternatiivid 

Kui soovid oma tööd kaitsta nii palju kui võimalik, siis siin leiad loetelu vesimärgistamise alternatiividest: Google Image Search (tasuta), TinEye.com (tasuta ja tasuline), ImageRaider (tasuta ja tasuline), Digimarc (tasuline). Igaüks neist otsib internetist välja sinu pildi loata kasutamise. Loomulikult ei hakka sa kontrollima iga oma internetti postitatud pilti, kuid kindlasti võiks aegajalt kontrollida parimatest parimaid, et loata kasutamisele õiglane käik anda.

Lightroomis pilte importides saab neile Metadata sektoris lisada pildi õiguste info (copyright) ja see reisib pildiga kaasa, kuhu iganes foto ka ei läheks. Nii ei saa ka pildi hilisem kasutaja väita, et ta ei teadnud pildi autorit.

Lõppude lõpuks aga - sa võid olla edukas nii vesimärgiga kui ilma.

 

Allikas: mastinlabs.com

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee