Uudised

50mm objektiiv - kuidas sellest viimast võtta!

29 september 2024

Ilmselt on just 50mm objektiiv see, mis enamikul koos kaameraostuga kaasa on tulnud või on see üks esimesi objektiive, mille endale hankinud oled. Siit leiad lihtsad näpunäited paremate kompositsioonide jaoks.

50mm fookuskaugust võib olla keeruline kasutada, kuna see pole piisavalt lai, et jäädvustada avaraid stseene nagu seda saad teha 35mm objektiiviga. Niisamuti ei saa sellega isoleerida objekte nagu 85mm objektiiviga. Kuid õige lähenemisega võib 50mm luua puhtaid ja minimalistlikke pilte, mis tõmbavad tähelepanu pildistatavale objektile ilma, et kaader liiga täis saaks.

Veebileht Fstoppers jagab fotograaf Martin Casteini nippe, kuidas 50mm objektiivi tõhusalt kasutada, rõhutades lihtsust ja tasakaalu kompositsioonides. "Üks tavaline viga on liiga paljude elementide surumine kaadrisse, mis viib segaste ja lamedate piltideni, selle vältimiseks soovitab Castein keskenduda vaid ühele kuni kolmele taustaelemendile, mis viitavad keskkonnale, kuid ei koorma seda üle," vahendab veebileht fotograafi sõnu. Säärane minimalistlik lähenemine annab piltidele piisavalt konteksti, hoides siiski objekti selge fookuspunktina. Teine näpunäide on vältida kiusatust astuda samm tagasi, et kõik kaadrisse mahuks, selle asemel peaks liikuma ümber objekti. Castein demonstreerib, kuidas kasutada juhtivaid jooni ja arhitektuurilist raamimist, et pilti täiustada, ilma et taustale liialt tähelepanu tõmmataks.

Üks 50mm objektiivi silmapaistvaid tugevusi on selle mitmekülgsus. See ei sobi mitte ainult täispikkade fotode jaoks – lihtsate tehnikatega saab teha suurepäraseid poolpikkuse portreesid ja ka lähivõtteid. Portreede pildistamisel soovitab Castein minna objekti silmade kõrgusele või veidi madalamale, et vältida moonutusi, mis võivad tekkida, kui 50mm-ga liiga lähedale minna. See väike kohandamine aitab säilitada objekti loomulikku välimust, eriti lähivõtete puhul. 

Vaata näpunäidetega videot siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee