Uudised

20 maailma fotogeenilisema paiga seas on Tartu ja Hiiumaa

5 veebruar 2020

Inglismaa fotoajakiri Amateur Photography on välja toonud 20 ebatavalist paika, mida tasuks 2020 aastal fotograafina külastada. Tutvustame lühidalt neist kümmet esimest.

Reisifotograafia ei pea olema võitlus inimmasside vahel, kirjutab Geoff Harris Amateur Photography veebilehel. Allpool leiad ülevaate maailma fotogeenilisemate kohadega, mida täna veel pole turistid, teised fotograafid ega Instagrammerid vallutanud. Asukohad on välja selekteeritud Amateur Photography lugejate ja professionaalsete reisifotograafide soovituste alusel.

Seda, millist fototehnikat reisile kaasa võtta, oleneb paljuski fotograafist ja tema stiilist. Üsna kindlapeale minek on kaamerakere koos 50mm või 85mm valgusjõulise fiksobjektiiviga portreede pildistamiseks; lainurk zoomobjektiiv maastikupiltide jaoks või 24-70mm universaalne zoomobjektiiv koos statiivi ning mõne UV-filtriga.

 

Ahvenamaa, Soome: Norra Lofoodi saared ja Island on täna fotograafide ülekülluses, kuid Skandinaavias on teisigi paiku, mida nautida. Ahvenamaa saarestikku (Åland Islands) peetakse muinasjutuliseks ja see asub Edela-Soome ja Ida-Rootsi vahel ning koha tõi välja auhinnatud reisifotograaf Tim Bird. Saared on ühendatud sildade või praamiteedega ning nii on lihtne ühelt teisele pääseda avastades erinevaid maastikke, keskaegseid losse, kivikirikuid, talusid aga ka mitmeid linde ning loomi.

Camargue, Lõuna-Prantsusmaa: Amateur Photography kaasautor Steve Davey peab Lõuna-Prantsusmaal asuvat Camargue regiooni imedemaaks, kus valgetel hobustel kauboid karjatavad musti härgi ja kus saab näha Aafrikast kohale lennanud flamingosid. Eriti soovitatav on regiooni külastada maikuus, mil Euroopas asuvad mustlased kogunevad sinna palverännakuks.

Kilpisjärvi, Finland: Soomes ei tähenda kauge sugugi mitte alati ligipääsmatut. Kilpisjärvi külla saab sõita korralikke teid pidi. See asub Lapimaal, loode pool, Rootsi ja Norra piiri lähedal. Soomes pole just palju mägesid, kuid sealkandis on need umbes 1000m kõrgused. Sügis on eriti kaunis, mil arktilised taimed on värvunud punastesse ja oranžidesse toonidesse.

Hiiumaa, Eesti: Üks Eestimaa saartest, mis oli Nõukogude ajal suletud, kuid kuhu täna pääseb meist igaüks. Mitmed Nõukogude aja säilmed eksisteerivad seal senini koos hästi säilinud kauni looduskeskkonnaga. Fotograafide jaoks on saar uhke leid, kus kevadel on saar täis lilleaasasid; männimetsade vahel ringi seigeldes võib kokku sattuda roostetanud Nõukogude tanki, mureneva Vene kiriku, leida mahajäetud sõjaväekalmistu või avastada punkreid ja tuletorne.

Blåvandi rand, Taani: Imelised kauged ja mahajäetud valge liivaga rannad, Mule II maailmasõja aegsed punkrid, mis on tänaseks muutunud justkui kunstiteosteks.

Tartu, Eesti: Teine põnev osa Eestist, mis on värske alternatiiv palju külastatud Ida-Euroopa teistele sihtkohtadele. (Eestit peetakse täna küll Põhja-Euroopa piirkonnaks üheskoos Läti ja Leeduga – toim.) “See heas mõttes pentsik osa Eestimaast koosneb peamiselt üliõpilastest, maaalustest pruulikodadest ja põnevatest ehitistest,” tutvustas Tartut Amateur Photography lugeja Matthew Wackett, kes soovitas lisaks külastada ka Riiat.

Sofia, Bulgaaria: “Sofia on üks meeldivamaid Euroopa linnu, koos oma trammide ja munakivitänavatega,” soovitab Steve Davey, kelle arvates on enamik Bulgaariast veel täiesti avastamata. Külastage Rila kloostrit ja uurige Bankso ümbrust ja maastikku, pildistage traditsioonilist maaelu.

Kosovo: Unustage ära kõik negatiivne, mida olete Kosovo kohta kuulnud või lugenud. Kosovo pole mitte ainult Euroopa kõige uuem riik, vaid see on ka tõeliselt fotogeeniline. “Seal on uhkeid iidseid ehitisi, mägilinnu, kohalikud on väga sõbralikult ja ilmselt ei satu teele ka ükski fotograafide grupp,” soovitab reisifotograaf Darragh Mason Field.

Meteora, Kreeka: “Enamik turiste suundub Kreekasse tulles otse saartele, kuid see mägine osa Kesk-Kreekast on täiesti imeline,” ütles Kanada auhinatud reisifotograaf Larry Louie. Tema sõnul on ainuüksi sealne arhitektuur unustamatu ja külastamist väärt.

Fez, Maroko: Iidne linn Fez on hea alternatiiv pidevalt turistidest ülerahvastatud Marrakešile. Linna vana osa on täis labürintidest koosnevaid alleesid, mis asuvad kõrgete kivimajade vahel ja linnake on rahulik ja idülliline hommikuti enne kui kauplejad oma päeva alustavad. Poole päevatee kaugusel on külastamistväärt Chefchaouen mäetipp.

 

Originaalloost leiad lühitutvustused lisaks ka Madagaskari, Bangladeshi, Nepaalis asuva Lo Manthangi, Vietnamis asuva Ninh Binhi ja Sa Deci, Namiibia, India Dharamsala, Canada Yoho rahvuspargi, Laose Luang Prabangi ja Jaapani Kamakura kohta.

Amateur Photographer on Briti fotoajakiri, mis ilmub kord nädalas ja kajastab fotograafia uudiseid, tehnika ülevaateid ja arvustusi, jagab näpunäiteid paremaks pildistamiseks ja tutvustab professionaalseid fotograafe. Ajakiri ilmus esimest korda aastal 1884 olles tänaseks üle 130 aastane.

Originaalartikli leiad siit.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee