Uudised

10 parimat platformi, kus oma fotosid müüa

23 jaanuar 2023

Oled mõelnud, et võiks panna oma fotod raha teenima, kuid ei tea, kus ja kuidas? Shopify on oma blogis avaldanud 2023 aasta parimad fotode müügiplatvormid, kust saad endale sobivaima valida.

Ilmselgelt on konkurents tihe ja sisuliselt võib igaüks, kes omab kasvõi uuemat iPhone'i ja piltide töötlemise tasuta tarkvara end tänapäeval fotograafiks nimetada, kuid tegelikult peaks edukaks alal toimimiseks olema täidetud kolm punkti: esiteks leia oma nišš, teiseks kasvata vaatajaskonda ja kolmandaks - leia mitu erinevat võimalust, kuidas omale passiivne sissetulek luua.

Tänapäeval saab veebimüüki teha mitmetel erinevatel platvormidel (online selling sites). Fotode müügiplatvormidel on erinevad tingimused ja erinev komisjonitasu, annan põgusa ülevaate kümne parima osas. Loe originaallugu (seal on välja toodud 18 müügiplatvormi) siit.

  1. Alamy on platvorm, kus on valikus üle 313 miljoni foto, vektori, videote ning muuhulgas ka 360-panoraampildid. Müüa saab kõike alates igapäevastest fotodest kuni spetsiifiliste niššipiltideni välja. Sel on kaastöötajaid nii 60 000 maailma erinevatest jagudest ja ostjaid üle 110 000. Alamyl on oma äpp nimega Stockimo, mille kaudu saad müüa ka oma telefonipilte ja teenida ekstra raha kasvõi oma selfide pealt. Kaastöötajatele makstakse tasu igakuiselt: kui su pildid on ainult Alamy platvormil, saad 50% müügisummalt ja kui müüd samu pilte mujalgi, saad Alamylt 40%. Pikaajalisi siduvaid lepinguid Alamys pole.

  2. 500px majutab miljoneid fotograafe, kes oma pilte saidil müüvad. Selle partnerid teenindavad üle miljoni kliendi üle maailma. Pildi hind sõltub faili suurusest. Fotod, mis on keskkonnas müügis on royalty free ehk siis ostja maksab pildifaili eest ühe korra ja saab seda edaspidi piiramatult kasutada. 500px on ühtlasi ka harrastajate ja professionaalide kohtumispaik, saad sealtkaudu jälgida oma lemmikuid, osaleda fotokonkursidel või pilte veebipoodides müüa. Liikmed, kes maksavad liikmetasu, saavad oma fotode müügist raha 100% endale, tasuta kasutajad saavad 60% pildifaili müügihinnast. Alustamine on lihtne: teed endale konto, laed pildid üles, autoriseerid oma poe ja täidad andmed iga pildi kohta ning oledki valmis!

  3. SmugMug Pro aitab sul pildimüüki edendada kauni platvormi, portfoolio ja tööriistade abil, et saaksid oma ostjaskonda kasvatada. Endale saad 85% teenitud tulust, kuid pead maksma liikmeks olemise eest ja odavaim on ca 200€ aastas.

  4. Shutterstock turu liider ja ka Eestis tuntud platvorm, kus peetakse fotode müümist kõige lihtsamaks. Viimase 15 aasta jooksul on väljamakseid fotograafidele tehtud üle miljardi dollari. Shutterstock viib su fotod miljonite vaatajateni. Kui oled alles algaja, on platvorm sulle täiesti sobiv. Edukaks müümiseks pead üles laadima hulga fotosid, eriti neid, mida visuaalsete metafooridena kasutada saab. Väljamaksed fotofaili kohta on 20-30%, lisaraha saad teenida tuues saidile uusi fotograafe või kliente.

  5. iStock Photo väikene fotopank, mis kuulub Getty Images platvormile. iStockist ostetud fotosid saad oma äranägemise järgi kasutada nii, kuidas soovid. Iga faili eest saad tasu 15-45% müügitulult.

  6. Etsy on platvorm, kus saad avada oma veebipoe, nii ka oma fotode poe. Etsy võtab endale vaid 5% müügitulult, mille hulgas on ka postituskulu, kui müüd fotoprinte. Võrreldes teiste kohtadega, pole Etsy fotode müümise poolest tuntud, seega pildipanku sealt sageli otsima ei tulda. Teisalt õige turundus ja kaunis disain võib vaeva väärt olla. Loe ka: kuidas Etsys pilte müüa read this guide.

  7. Getty Images on kõrge kvaliteediga fotopank, kust brändid ja toimetajad otsivad kvaliteetseid või kesklusiivseid raskelt leitavaid pildifaile. Sel on koos oma tütarettevõttega iStock platvormiga kokku üle 1,5 miljoni kliendi üle maailma. Selleks, et seal oma fotosid müüa on vaja oluliselt kõrgemaid standardeid kui mujal pildipankades. Fotod on litsenseeritud läbi Getty Image platvormi ning tasud kõiguvad 20-45% vahel.

  8. Stocksy on keskmise suurusega pildipank ja sobib loomingulistele inimestele ning toimetajatele. Fotograafid võivad litsentsitasu teenida 50%-75%, kuid kõik fotod on eksklusiivsed, mis tähendab, et sa ei saa neid mujal müüa. 

  9. Can Stock Photo kasutamise on endale selgeks teinud üle 92 000 foograafi ning väljamaksed müüdud piltide eest on erinevad, on nii protsendipõhiseid kui ka fikseeritud summasid, lisaks annab Can Stock sulle $5 iga 50 foto kohta, mis on müüdud sinu soovitusel. Platvormil müües lisatakse su pildid müüki ka Fotosearch pildipanga agentuuri lehele müüki.

  10. Adobe Stock peetakse üheks parimaks piltide müügiplatvormiks, kuna müügis olevad fotod on automaatselt saadaval ka Fotolia pildipangas. Nii on sul miljoneid potentsiaalseid ostjaid ning suurim võimalik nähtavus tänu tuntuimale loomingulisele platvormile ja sellega kaasas olevatele äppidele. Sa teenid 33% iga müüdud pildifaili kohta. Sa saad oma pildid müüki lisada otse Adobe Lightroom CC ja Adobe Bridge CC platvormilt või veebist.

Edukat müümist!

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee