Uudised

Fotograaf talletas mahajäetud Tšernobõli läbi 25 aasta raamatusse

15 detsember 2020

Fotograaf David McMillan külastas tuumakatastroofi üleelanud ja tühjaks jäänud Pripyati linnakest veerandsajandi jooksul mitmeid kümneid kordi, et jäädvustada ajaga toimunud muutused.

"See oli kaunis linn," ütles fotograaf, kes oli uurinud antud piirkonna vanu arhiive. "Seda peeti üheks parimaks linnaks, kus elada - palju koole ja haiglaid, võimalused spordiks ja kultuuriks - see oli justkui Nõukogude Liidu esinduslinn!" Tema sõnul on fotodelt selgelt näha, et linn jäeti maha väga äkki ja näiteks koole külastades oli tunne, et õpilased on just hetk tagasi klassiruumist välja astunud.

Esimest korda käis kanadalane McMillan Pripyati linnas aastal 1994, vaid kaheksa aastat peale Tšernobõli tuumakatastroofi. Peale õnnetust sunniti sealt kõiki evakueeruma ja see jäi kummituste linnaks, kus mitte keegi ei ela, kuid ometi on inimene oma jälje sinna mälestusena maha jätnud. Mänguplatsid, koolid, spordisaalid, kodud - kõik seisavad tühjana ja on ajahambale pureda jäetud. Näiteks lasteaia trepikojas tehtud esimesel 1994nda aasta fotol on näha erksates värvides Vene lippu, mis läbi aastate tehtud ülesvõtetel on tuhmunud ja muutunud aastaks 2018 peaaegu äratundmatuks. "Justkui Nõukogude aja sümbol, mis koos ajaga minevikku kaob," sõnas fotograaf.

Õuefotodel on näha, kuidas loodus oma töö teeb ja inimese tehtu vaikselt ajaga enda alla matab. Niisamuti on varasemalt inimese käe all loodu täna mänguväljakuks hoopis loomadele ja lindudele. Linnuvaatluskohana on see McMillani sõnul lausa üks parimaid Euroopas. Paljude kohtade pildistamiseks soovitasid teadjad vaid mõnda minutit, kuna need olevat senini raskelt saastunud ja seal viibimine polevat sugugi mitte tervislik. McMillani sõnul ta pildistades mingit ohtu ei talunud. "Ma pole iial selle üle muret tundnud, kuna osad inimesed on linna lähistele siiski elama jäänud."

Tasapisi võib piirkonnas näha ka aina enam turiste, kes tulevad Pripyati bussiga päevareisile Kiievist. Üsna hiljuti korraldas grupp kunstnikuid sealkandis ka reivi, mille fotograaf nimetas "mustaks Disneylandiks".

Kõikidest läbi aastakümnete tehtud piltidest on 200 fotot leidnud tee tema raamatusse "Growth and Decay: Pripyat and the Chernobyl Exclusion Zone". Fotod on pildistatud 20 Pripyati külastamise jooksul ajavahemikus 1994-2018, fotograaf on käinud samades paikades ja teinud samu pilte, et näha, kuidas aeg kohtadega oma töö on teinud.

Tšerobõli tuumakatastroof leidis aset aprillis 1986, mil praegune Ukraina linnake Pripyat kuulus veel Nõukogude Liidu alla ning seal elas 50,000 inimest.

Vaata David McMillani fotoseeriat Pripyati mahajätud linnast siit. Tšernobõli katastroofist saad täpsemalt lugeda siit.

 

Allikas: CNN Style

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee