Uudised

Karantiinis? Üle 2 miljoni taiese on virtuaalselt ja tasuta vaatamiseks saadaval!

24 märts 2020

Koduses karantiinis istumine pole väljakutse mitte ainult kahenädalase toidukoguse ja muu vajaliku varumisel, vaid on sootuks midagi enamat! Rääkides meelelahutusest, oled ilmselt Netflixist ja lõputust internetist surfamisest tüdinud. Aga kuidas on kultuuriga? 

Siin on loetelu erinevatest võimalustest kogeda kunsti kodust välja minemata. Maailmakuulsad muuseumid on oma uksed avanud digitaalselt, et iga soovija saaks virtuaalselt nende väljapandud kunstikogusid nautida. Kokku on tasuta vaatamiseks üleval üle kahe millioni kunstiteose, nende hulgas nii maalid, skulptuurid kui fotod.

Veebileht Travel and Leisure on välja toonud tosin maailmakuulsat muuseumi. Veebileht Open Culture jagab aga tervet pikka nimistut muuseumitest ja raamatukogudest, kus näed lugematuid veebikollektsioone (lingid loo lõpus). 

Lisaks on allpool välja toodud sajad kunstiraamatud, mida saab lugeda veebis või enesele tasuta alla laadida.

Briti muuseum, London: Ikoonilises staatuses muuseum, mis asub Londoni südames, kuid mis võimaldab seda ka virtuaalselt külastada. Avasta 1799ndal aastal leitud Rosetta kivi või iidseid Egiptuse muumiad. Lisaks saad tutvuda sadade teiste muuseumi poolt üles laetud esemetega. 

Siin on Briti muuseumi virtuaaltuur.

Guggenheimi muuseum, New York: Külasta New Yorgis asuvat Guggenheimi kuulsat spiraaltreppi ilma kodust lahkumata. Seal saad avastada mitmeid impressionistide või postimpressionistide töid, ühtlasi tutvuda modernse ja kaasaegse ajastuga. Muuseumi saad külastada SIIT.

Washingtoni Rahvusgalerii: Kuulus Ameerika kunstimuuseum, mis lubab virtuualselt külastada kahte veebinäitust, mille leiad SIIT. Esimene neist on Ameerika mood alates 1740 kuni 1895, teisel näitusel näed Johannes Vermeeri teoseid.

d’Orsay muuseum, Pariis: Sul on võimalus Pariisis asuvast d'Orsay muuseumist virtuaalselt läbi jalutada ning tutvuda populaarsete galeriidega, milles on esindatud kuulsate prantsuse kunstnike tööd ajavahemikust 1848 kuni 1914, nende hulgas Monet, Cézanne ja Gauguin jt. Külasta muuseumi SIIT.

Korea Rahvuslik Kaasaegse Kunsti muuseum, Seoul: Korea üks populaarseimaid muuseume, mida saad külastada Googli virtuaalse tuuri abil, mille leiad SIIT. Tuur viib sind läbi kuue korruse, mis on täis kaasaegset Korea ja ka muu maailma kunsti.

Pergamoni muuseum, Berlin: Saksamaa ühel suurimatest muuseumitest on palju pakkuda ka siis, kui sa füüsiliselt kohal olla ei saa. Ajalooline muuseum on koduks paljudele antiiksetele esemetele nagu näiteks Babüloni väravad või Pergamoni altar. Muuseumit saad külastada SIIT.

Rijksmuuseum, Amsterdam: Avasta Hollandi Kuldse ajastu kunst, mille hulgast leiad Vermeeri ja Rembrandti töid. Ikoonilist muuseumi saad külastada SIIT.

Van Goghi muuseum, Amsterdam: Igaüks, kes on selle traagilise ja geniaalse kunstniku fänn saab tema töid nüüd lähedalt ka virtuaalselt vaadata. Suurim Vincent van Goghi väljasolevatest kollektsioonidest hõlmab 200 maali, 500 joonistust ja üle 750 isikliku kirja. Virtuaalselt sisene SIIT.

J. Paul Getty muuseum, Los Angeles: Sellest Kalifornia kunstimuuseumis leiad Euroopa kunsti alates  kaheksandast ndast sajandist. Suure kollektsiooni maalidest, joonistustest, skulptuuridest, käsikirjadest ja fotodest leiad SIIT.

Uffizi galerii, Firenze:  De'Medici perekonna lugu. Hoone on disainitud Giorgio Vasari poolt 1560. aastal peamiselt Cosimo I de'Medicile, kuid nüüd on igaühel võimalus seal virtuaalselt ringi rännata. Siseneda saad SIIT.

MASP, São Paulo: Brasiilia mittetulunduslik modernne kunstimuuseum, kus kunstiteosed on pandud läbipaistvatesse raamidesse, nii need justkui hõljuks õhus. Mine ja vaata SIIT.

Mehhiko Rahvuslik Antropoloogia muuseum: Mehhiko antropoloogia muuseum, mis on ehitatud 1964ndal aastal on pühendunud ennekõike arheoloogiale Mehhiko Hispaania-eelsel ajal. Muuseumis on 23 erinevat näitusesaali, kus näeb muuhulgas ka Maia tsivilisatsioonist pärinevaid esemeid. Külasta muuseumi SIIT.


Kahjuks pole mitte kõik muuseumid ja galeriid virtuualselt läbi Guugli avatud, siiski tasub oma lemmikmuuseumi veebilehte külastada ja vaadata, kas ehk pakub seegi privaatset virtuaaltuuri. Näiteks maailmakuulus Louvre muuseum võimaldab seda külastada otse oma kodulehelt, mille leiad SIIT.

Tuhandete muuseumite tänavavaated leiad SIIT.

 

Kunsti muuseumid ja raamatukogud üle maailma:

·       Art Institute of Chicago (44,000 pilti)

·       Google Art Project (250,000)

·       Harvard Bauhaus Collection (30,000)

·       L.A. County Museum (20,000)

·       New York Public Library-Historic Maps (20,000)

·       Norway National Museum (30,000)

·       Paris Art Museums (300,000)

·       SFMoMA Rauschenberg Collection 

·       Stanford University's Cantor Art Center (45,000)

·       Stanford University's French Revolution Collection (14,000)

·       Taipei’s National Palace Museum (70,000)

·       The British Library (100,000)

·       The British Museum (4,200)

·       The Cleveland Museum of Art (30,000)

·       The Isamu Noguchi Museum (60,000)

·       The Getty (100,000)

·       The Guggenheim (1,600)

·       The Met (400,000)

·       The Morgan Library & Museum’s Online Collection (10,000)

·       The Morgan Library Rembrandt Sketches (300)

·       The Museum of Modern Art/MoMA  (65,000)

·       The Museum of New Zealand (30,000)

·       The National Gallery (35,000)

·       The New York Public Library: Photos, Maps, Letters (180,000)

·       The Rijksmuseum (210,00)

·       The Smithsonian (40,000)

·       The Tate (70,000)

·       The Whitney (21,000)

·       The Van Gogh Museum (3500)

·       Yale Center for British Art

·       Yale's Great Depression Photo Collection (170,000)

·       Vermeer (36)

Kunstiraamatud

·       The Getty (250 raamatut)

·       The Guggenheim (98)

·       The Met (448)

·       Getty Research Portal (100,000)

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee