Fotoajakirjanik James Nachtwey näitus on märtsini Fotografiskas
2 detsember 2019
Mõni päev tagasi avas James Nachwey näituse Memoria, mis koondab kokku tema aastakümnete pikkuse elutöö kõige silmapaistvamad palad - reportaažid kriisikolletest ja sõdadest räsitud olustikest.
“Fotograafia on uurimus, kus üks silmapaar, üks mõistus, üks süda liigub just nüüd läbi maailma, proovides anda ükshaaval edasi lugusid sellest, mis inimestega ajaloo tulipunktides juhtub," rääkis James Nachtwey oma elutööst. Need on tema sõnul lood, mida ühiskond peab kuulma, et korralikult toimida ja vastu võtta teadlikke otsuseid, muuhulgas ka ennast paremini tundma õppida. “Mu looming ulatub siiski sõjast kaugemale, hõlmates juhtumeid, kus ühiskondlik ebaõiglus ootab heastamist, humanitaarkriisid ja loodusõnnetused vajavad kohest tegutsemist ning tervishoiuküsimused nõuavad suuremat tähelepanu,” lisas Nachtwey.
Tema fotod võivad paista formaalselt täiuslikena, kuid tegelikult on spontaansed, intuitiivsed ja jäädvustatud sageli sekundi murdosa jooksul.
James Nachtwey fotograafiks saamise loos oli suur roll Vietnami sõjal ja Ameerika kodaniku- ja inimõiguste liikumisel. Ta alustas oma karjääri ajalehe fotograafina 1976. aastal ja alates 1980. aastast töötab vabakutselisena dokumenteerides üle maailma sõdasid, konflikte ja ühiskondlikke valukohti.
Alates 1984. aastast on Nachtwey ajakirja TIME fotograaf. Ajavahemikus 1986-2000 oli ta fotograafide ühenduse Magnum liige ja rajas fotoagentuuri VII. Nachtwey on pälvinud arvukalt preemiaid ajakirjandusliku tegevuse, aga ka panuse eest kunsti ja humanitaarvaldkonda. 2012. aastal pälvis ta Dresdeni preemia rahvusvahelise rahu edendamise eest. Ta on saanud kaks korda Maailma Pressifoto Sihtasutuse peaauhinna, kolm korda fotoajakirjanduse auhinna Infinity Award, kaks korda Bayeux’ sõjakorrespondentide auhinna ja kaks korda Leica auhinna. Lisaks on ta pälvinud mitmeid elutööpreemiaid.
2001. aastal kandideeris James Nachtwey elust ja tööst valminud dokumentaalfilm „Sõjafotograaf“ Oscarile. Ta on avaldanud raamatud „Sõjateod“ („Deeds of War“) ja „Põrgu“ („Inferno“). Nachtwey fotod kuuluvad New Yorgi Moodsa Kunsti Muuseumi, Whitney Ameerika Kunsti Muuseumi, San Francisco Moodsa Kunsti Muuseumi, Bostoni Kunstimuuseumi, Prantsuse Rahvusraamatukogu, Pompidou Keskuse ja Getty Muuseumi püsikogusse. Tal on olnud arvukalt isikunäitusi kogu maailmas. Dartmouthi Kolledž on omandanud kogu tema elutöö arhiivi. Lisaks jätkuvale tegevusele fotograafina õpetab ta praegu Dartmouthi Kolledžis ja elab Hanoveris New Hampshire’i osariigis.
James Nachtwey näitus Memoria on Fotografiskas avatud 29. novembrist 1. märtsini 2020.
Enriika Vunk
uudised@eestifoto.ee