Uudised

Kuidas pildistada liikuvat vett?

28 jaanuar 2025

Fotograaf Darren Spoonley jagab näpunäiteid, kuidas liikuv vesi nagu näiteks kosk või jõgi kaunilt pildile püüda. Samu trikke saab kasutada igasuguse liikuva vee puhul, olgu tegu või jooksva kraaniveega. 

"Vee liikumise jäädvustamine koos ümbritseva rahuliku maastiku kontrastiga loob hämmastavaid visuaalseid efekte, kusjuures konkreetsete kaameraseadete, objektiivide ja filtrite kasutamine mängib lõpptulemuses suurt rolli," sõnab Spoonley. Kuidas valida õige säriaeg, miks kasutada teleobjektiivi ja polariseerivat filtrit? Need kolm on märgilise tähtsusega.

Säriaeg: Liikumise jäädvustamise võti: Säriaeg on liikumise pildistamisel äärmiselt oluline, kuna see kontrollib, kuidas seda pildil kujutatakse. Kui soovite iga veetilga külmutada, on vajalik kiire säriaeg (1/500s või kõrgem). See tehnika sobib eriti hästi näiteks kõrgete koskede puhul, kus vesi on tugev ja kiiresti liikuv. See jäädvustab iga detaili teravas fookuses.

Sujuva piimja efekti loomiseks tuleb säriaega aeglustada (tavaliselt 1/4s kuni mitu sekundit). Üldjuhul on vaja ka statiivi ja sõltuvalt valgustingimustest ka ND-filtrit, et piirata objektiivi kaudu pääseva valguse hulka. Nipp: Tasakaalu leidmiseks teravuse ja liikumise udususe vahel proovi katsetada säriaegu vahemikus 1/15 s kuni 1/60 s. See säri annab veele kerge udususe, samal ajal hoides ümbritsevat maastikku teravas fookuses.

Teleobjektiivi roll: Kuigi lainurk objektiiv on tavaliselt esmane valik, kui räägime maastiku fotograafiast, pakub teleobjektiiv teatud eeliseid. Teleobjektiiv (fookuskaugusega 70 mm või rohkem) võimaldab eraldada koskede teatud osi, näiteks vee või lähedal asuvate kivide detaile. Nipp: Teleobjektiivi kasutamisel pöörake tähelepanu teravussügavusele. Laiem ava (madalam f-stop) aitab uduseks muuta tausta, suunates rohkem tähelepanu koskedele endale.

Polariseeriva filtri kasutamine: Värvide täiendamiseks ja peegelduste vähendamiseks. Kui nüüd rääkida liikuva vee pildistamisest, siis polariseeriv filter vähendab vee ja niiskete pindade peegeldusi, muutes pildil olevad värvid elavamaks. See on eriti kasulik, kui pildistatakse koski, mis on ümbritsetud niiskete lehtede või kividega, mis sageli peegeldavad soovimatut valgust. Sama filter aitab eemaldada ka peegeldust vee pinnalt, nii on näha ka rohkem veealuseid detaile. 

Lisaks neile kolmele on oluline ka kompositsioon ja valgustus. Tegelikult on need olulised iga foto puhul. "Juhtivad jooned, nagu liikuv vesi või ümbritsevad kivid, aitavad vaataja pilku suunata; Esiplaanil olevad elemendid, näiteks samblaga kaetud kivid või oksad lisavad stseenile sügavust," õpetab Spoonley. Kõige parem pildistamise aeg on pilvine ilm, kuna pehme hajutatud valgus vähendab teravaid varje ja valgustatud alasid. Kui ilm on päikseline, tasub valida varahommik või vastupidi õhtu (nn kuldne tund), siis on valgus pehmem.

Kui pildistate otsese päikesevalguse käes, proovige töötada varahommikul või hilisõhtul (kuldne tund), kui valgus on pehmem. Kõva keskpäeva päikesevalgus võib põhjustada veepindade ülesäritamist, mida on hiljem postitöötlemises raske taastada.

Vaata ka 9-minutilist videot fotograafi Youtube kanalil.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee