Uudised

Milline on parim portreeobjektiiv?

23 juuli 2024

Sel teemal on kindlasti erinevaid arvamusi, kuid üks neist on fstoppers veebilehe vahendusel teie ees. Nimelt võrdleb fotograaf Karl Taylor Visual Educationist erinevaid objektiive, nende fokaalkaugusi ja mõju pildistatava välimusele. Allpool on kasulik link videoõpetusele, mis võrdleb erinevaid fokaalkaugusi superlainurgast kuni teleobjektiivideni, näidates, kuidas igaüks neist mõjutab subjekti välimust.

Videos on läbi viidud seeria testvõtteid, kasutades erinevaid objektiive ja hoides modelli pea suuruse iga võtte juures samana. Esimene võte, mis on tehtud 85 mm objektiiviga, näitab seda, kuidas me tavaliselt inimesi fotodel tajume. "See fokaalkaugus on ideaalne kaunite portreede jaoks; kui aga liigume teise äärmusesse, kas lainurk või telefoto, muutuvad subjekti omadused drastiliselt," vahendab veebileht fstoppers.com. 

Fotograaf katsetab objektiividega 16mm, 24mm, 35mm, 50mm, 85mm, 100mm, 135mm ja isegi 200mm. Peamine järeldus on selge: lainurkobjektiivid nagu 16mm ja 24mm liialdavad omadusi ja moonutavad nägu, muutes need portreede jaoks ebasobivaks. Kui liigute 50mm ja pikemate objektiivide poole, muutuvad pildid meeldivamaks, kusjuures 85mm on neid parim. 

Mis täpselt on fokaalkaugus? Fokaalkaugus on objektiivi optiline omadus, mida mõõdetakse millimeetrites (mm) ja mis näitab, kui kaugele objektiiv suudab teravustada. See on kaugus objektiivi keskmest sensorini, kui objekt on fookuses lõpmatus kauguses.

Näiteks lainurkobjektiiv (alla 35mm) pakub laiemat vaatenurka ja sobib suurte stseenide jäädvustamiseks (näiteks inimene koos taustaga); puudus portree pildistamisel: tekkida võivad moonutused (muutes näod laiemaks või piklikumaks). Standardobjektiiv (35-70mm) annab loomuliku vaatenurga, mis sarnaneb kõige enam inimsilmaga; ideaalne poolportree jaoks, puudus: ei pruugi pakkuda piisavalt lähedast vaadet detailide jaoks.

Teleobjektiiv (üle 70mm) on aga kitsama vaatenurgaga, mis sobib nii kaugemate objektiivide jäädvustamiseks kuid ka portreefotograafiaks. Näiteks 70-135mm on portreede jaoks suurepärased, kitsam vaatenurk eraldab pildistatava taustast ja vähendab moonutusi. Puuduseks on see, et vajad rohkem ruumi olemaks subjektist kaugemal. Üle 135mm võimaldab väikest teravussügavust, mis rõhutab subjekti ja hägustab tausta; väikeses ruumis seda kahjuks kasutada ei saa, kuna vajab rohkem distantsi, et pildistatav kaadrisse mahuks. 

Vaata ka õpetlikku videot Youtubest.

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee