Uudised

Uus-Meremaa rannikult leiti maailma haruldasim vaal

17 juuli 2024

Mesoplodon traversii on vaalaliik, keda keegi pole kunagi näinud elusana ja kes on rahvusvahelise looduskaitseliidu poolt märgitud ohustatud liikide punasesse nimekirja märkega "andmed puuduvad". 

Uus-Meremaa Keskkonnakaitseamet teatas esmaspäeval, et randa uhuti tõenäoliselt just seesama erakordne vaal ja need on esimesed pildid, mis viie meetri pikkusest Mesoplodon traversii (Spade-toothed whale) vaalast eales tehtud on. Spade-toothed whale võiks otsetõlkes olla labidahammasvaal, kuid ametlikult sellel eestikeelne nimetus puudub.

„Me teame sellest väga vähe, praktiliselt mitte midagi,” vahendab Petapixel Keskkonnakaitseameti nõunik Hannah Hendriksi sõnu. Vaala lahkamine võimaldab teadlastel teada saada, mida ta sööb, mis võib anda vihjeid selle kohta, kus ta elab. Arvatakse, et see vaalaliik elab sügavas vees kuskil Vaikse ookeani lõunaosas. Teatakse, et teised nokisvaalad sukelduvad üle miili (1600 meetri) sügavusele enam kui 30 minutiks. „Mereloomade uurimine on väga keeruline, kui neid merel ei nähta,” lisab Hendriks. „See on nagu nõela otsimine heinakuhjast - sa ei tea, kust otsida.” Keskkonnakaitseamet teatab, et selle uurijad teevad koostööd kohalike Māori hõimudega, et otsustada, kuidas täpselt vaala uuritakse.

Seni on Mesoplodon traversii vaalu leitud vaid kuus ja enamikus vaid koljusid ja luid. Esimene avastus tehti 1872. aastal Uus-Meremaa Putt Islandil. 

Uus-Meremaa põlisrahval on vaaladega sügav kultuuriline ja vaimne side. Sel aastal allkirjastasid Vaikse ookeani põlisrahvaste juhid lepingu, mis tunnustab vaalu kui „õiguslikke isikuid”.

Loe lähemalt ka siit (Wikipedia, ingl k).

 

Enriika Vunk

uudised@eestifoto.ee