Viis viisi, kus kasutad tehisintellekti ilma ise seda teadmata
6 august 2023
Kui oled see fotograaf, kes sõna tehisintellekt kuuldes kohe vastumeelsusest karjatab, siis võib juhtuda, et sa lihtsalt ei tea, milliseid AI võimalusi juba praegu kasutad.
Hetkel on kogu tähelepanu suunatud tehisintellektile ja selle arengule või võimalustele. Siiski on masinaõpe (machine learning) ka üks AI protsessidest, mis on ühiskonnas päris pikalt eksisteerinud ning on üsna kindel, et kasutad seda isegi, mõtlemata, et tegu on siingi tehisintellektiga.
Kaamera autofookus:
Autofookus teab kõike stseenist, kuid sellega paralleelselt jookseb täiesti erinev protsess. Nimelt üritab protsessor masinõpet kasutades ette arvata ka stseeni kaamerast eespool ja identifitseerida pildilolevad subjektid. Oleme juba mõnda aega näinud, et kaamera suudab fokusseerida inimestele kasutades näo-ja silma tuvastust. Nii kui kaamera tunneb ära näo, veel parem, silmad, nii lukustub fookuspunkt just sinna. Uuemad kaamerad tunnevad ära ka linde, loomi, sõidukeid, lennukeid ja isegi droone. Näiteks Canon EOS R3 ja Sony a7R V suudavad ära tunda spetsiifilisi inimesi ja neile fokusseerida, kui nood kaadrisse satuvad.
Iga mobiiltelefoniga tehtud foto:
Mobiiltelefoni pildid ei peaks välja nägema nii head nagu nood tänapäeval on. Väikesed sensorid ja väikesed objektiivi elemendid. Kuid siiski, täna on ühes telefonis mitu kaamerat, et anda sulle justkui võimalus pildistada nii nagu mõne soodsa DSLR või hübriidkaameraga. Need pildid, mis telefon loob, peaks olema väikesed ja mitte erilised. Paraku tänapäeval päris nii enam ei ole. Mitmed telefoniga tehtud fotod võistlevad täna juba kaameratega, millel on suuremad sensorid ja paremad objektiivid. Kuidas? Pildi protsessorid ja suur hulk masinõpet on selle vastuseks.
Sel hetkel kui vajutad telefoni kaamera nuppu, teeb too mitme millisekundi jooksul palju erinevaid kaadreid kasutades erinevat ISO ja seadeid, seejärel miksib automaatselt kokku pildi seda samal ajal ka töödeldes. Nii salvestubki mobiiltelefoni foto, mis on üsna lähedane sellele, mida oma palja silmaga näed. Selle funktsiooni võib välja lülitada, pildistades näiteks RAW pildistamise režiimil. Igatahes on siingi tegu masinõppe protsessiga, mis on eelnevalt koolitatud miljonite samalaadsete piltide järgi õpetades, kuidas objekt "peab" välja nägema.
Inimeste tuvastamise tarkvara:
Enne kui näotuvastus meie kaameratesse ilmus, oli see olemas näiteks erinevates pilditöötlus keskkondades. Me saame valida mitte ainult pilte, kus on meie vanemad või sõbrad, vaid muuta soov ka spetsiifiliseks ja otsida välja kõik pildid, kus peal on näiteks Jeremy või pildid Jeremy ja Samanthaga. See võimalus on lisaks piltidele täna olemas ka videos: DaVinci Resolve suudab leida spetsiifilised inimesed videol, mis on suureks abiks näiteks pulmade filmijatele.
"Auto" nupp näiteks kaameral või Lightroomis:
Mingil hetkel oli Auto nupu vajutamine piltide töötluse keskkonnas nagu õnneloos, sa ei teadnud kunagi, kas läheb õnneks või mitte. Tänaseks on seegi osa paranenud tänu masinõppe kasutamisele. Pildid töödeldakse automaatselt kasutades settinguid, mida kõrvutatakse databaasis olevate teiste sarnaste piltidega. Kui huvi suurem, uuri ka neid: Pixelmator Pro, Photomator, Luminar Neo. Parim osa on see, et nood saavad teha sinu eest musta töö ja sina saad kontrollida ja lihvida vaid lõpptulemust.
"Otsing" erinevatest rakendustest:
Kui otsid midagi märksõnade järgi, on tegu taaskord kaudselt AI kasutamisega. Piltide täägimine sinu pildipangas on justkui tore viis oma pilte organiseerida, kuid paljud inimesed, kaasa arvatud fotograafid, seda ei soovita. Rakendused niigi teavad meie piltidest täna enam kui nad peaks ja seda tänu metadatale, mis koos fotoga kaasa tuleb; sealhulgas ka aeg ja asukoht.
Kokkuvõtteks.
"Oh, ei, ainult mitte fotograafias!" on paljudel esimene hüüatus, kui jutt AI peale läheb. Tegelikult aga, kui tehisintellekt täidab endale antud ülesandeid hästi, peaks sellest hoopis kasu olema. Fotograafil jääb enam aega keskenduda fotole endale, mitte tehnoloogiale. AI ei ole vaid kunstlik foto seitsmesõrmelise õudusfilmi inimkujuga. Isegi kui sa otsustad mitte iial AI-genereeritud pilti luua, kasutad sa ometigi mõnda neist eelistest, mis on siia maailma tulnud justnimelt tehisintellekti tulekuga. Mis meelt sina oled?
/Allikas: dpreview/
Enriika Vunk
uudised@eestifoto.ee