Fotograaf pildistab viktoriaanlike kaameratega rannikuid
10 veebruar 2023
Fotograaf Alex Boyd tassib kaasas massiivseid, 19ndast sajandist pärinevaid suureformaadilisi kaameraid, et pildile saada maastikke, mis pole muutunud alates fotograafia sünnist.
Fotograaf näeb läbi oma objektiivi sisuliselt täpselt sedasama vaatepilti, mida nägid piltnikud sadu aastaid tagasi. “Mulle tundub põnev käia piirkondades, mis on tuhat ja enam aastat samasugused püsinud,” sõnas Boyd veebilehele Petapixel. Lisaks on see talle justkui oma esivanemate juures käimine - nimelt on Boyd Iiri juurtega, kuid pärit Šotimaalt. Nii dokumenteeribki ta oma isikliku projekti tarbeks Šoti-ja Iirimaa vanu keldi rannikuid.
Märgkolloodiumtehnika ehk märgplaadile pildistamine, mida Boyd fotode tegemiseks kasutab, on kasutusele võetud juba 1850ndatel, mil fotograafia sünnist oli möödas napid 15 aastat. Märgkolloodiummenetlus oli aastaks 1860 asendunud dagerrotüüpiaga.
Maastikel töötades eeldab säärane pildistamine kaasaskantava pimiku olemasolu, sest kogu protsess pildi tegemise hetkest valmimise hetkeni peab olema läbi viidud 15 minuti jooksul. “Märgkolloodiumtehnika annab selle õigesti kasutamisel fotole eriskummalise mitmedimensioonilise tunde,” märkis Boyd ja lisas, et tehnika omandamiseks kulus tal omajagu aega ning palju ebaõnnestunud töid.
Boyd kasutab märgkolloodiumtehnikat risti vastupidiselt tollastele fotograafidele, kes üritasid fotod võimalikult täiuslikena ja klaarilt jäädvustada. “Mul pole plaanis postkaarte müüa, mina kasutan antud pildistamismeetodit seetõttu, et tegu on väljendusrikka meediumiga.” See kogemus on pannud teda ka tolle ajastu fotograafe kõrgelt hindama. Pildistada täna fotot suvisel päikselisel päeval on hoopis teine tera, kui tirida kaasa kogu oma raskekaalulist fotovarustust läbi lume ja jää üles mäkke ronides. “Eriti tunnen kaasa tolle aja fotograafide assistentidele!”
Vaata Boydi töid tema kodulehel (website) või Instagramis. Koos piltidega originaalloo leiad veebilehelt Petapixel.
Enriika Vunk
uudised@eestifoto.ee