06. november 2017, 11:19
Allikas: Digital Truth
Enhance this!Aastaid on politseiuurijad pidanud võitlema müütidega, mis on alguse saanud krimisarjadest. Fotomaailmale on kindlasti enim lõbu pakkunud olematu resolutsiooni ja kvaliteediga pildist täiesti terava kujutise välja manamine. Kuigi sellel tehnoloogial on veel arenguruumi, on praeguseks see juba nii kaugele arenenud, et eelpool nimetatud müüt hakkab tegelikkuseks muutuma.

Madala resolutsiooniga piltide suurendamisega on siiani kaasnenud detailide kadu ja piksliruutude suurenemine. Saksamaa Max-Plancki intelligentsete süsteemide instituudi (Max-Planck Institute for Intelligent Systems) teadlased on välja arendanud nutika lahenduse, mis annab seni-nähtud katsetustest ilmselgelt parima tulemuse.

Meeskond lõi tööriista nimega EnhanceNet-PAT, mis suudab luua suure detailsusega fotosid madala resolutsiooniga piltidest kasutades selles tehisintellekti. Kuigi see pole esimene katsetus selle probleemi lahendamiseks, on see täiesti uus lähenemine.
Teadlasterühma liikme Mehdi M.S. Sajjadi ütles väljaandele Digital Trends järgmist:

„Enne seda lahendust on tulemusteks olnud väga udused kujutised, seda eriti tekstuuridega aladel. Selle põhjuseks on neurovõrgule antud sisuliselt võimatu ülesanne: taastada esialgne kujutis piksli täpsusega. Kuna see pole võimalik, on ka tulemused väga udused. Meie lähenesime asjale teisest küljest ja andsime neurovõrgule ülesandeks luua realistlikud tekstuurid. Seepeale analüüsib neurovõrk tervet kujutist, tuvastab erinevad alad ning kasutab semantilist informatsiooni realistliku ja terava kujutise loomiseks.“

Sellise tulemuse saavutamiseks söödeti tehisintellektile ette tohutult suur hulk kujutisi tekstuuride tundma õppimiseks. Seejärel lasti neurovõrgul suurendada vähendatud pilte ja teadlased võrdlesid tulemusi originaaliga ning muutsid algoritme vigade ja ebakorrapärasuste likvideerimiseks. Sel viisil arenebki neurovõrk edasi ja suudab mingi aja pärast ilma inimese abita hakkama saada.

Meeskonna sõnul võiksid selle vahendi rakenduseks olla vanade filmide suurendamine 4K resolutsioonile ja vanade fotode taastamine. Samas oleks seda võimalik rakendada kindlasti ka objektide tuvastuse parandamiseks, näiteks pildiotsingus või isesõitvates autodes. Kindlasti oleks see teretulnud lahendus fotograafide jaoks Photoshopi või Lightroomi lisandmoodulina.

Meeskonna poolt kirjutatud üllitise saab alla laadida siit (lehel paremal üleval).


Foto: Vähendatud resolutsiooniga kujutis


Foto: ENet-Pat suurendus


Foto: Originaal

« Tagasi

« Arhiiv

Eelmine

Järgmine